16. 11. 2006

Co doporučíte fotografům - nováčkům při výběru fotek?

Jak nestranně hodnotit svoje fotky? Jak vybrat fotky, které se budou líbit a prodají se? Jak zjistit, jaký názor mají na mé fotky ostatní fotografové, jaký zákazníci, když zatím nic neprodávám? Je editorka přísná, nebo příliš benevolentní? Proč mi smaže tolik fotek? A proč tam jiným procházejí fotky, o kterých si myslím, že jsou mnohem horší? Zkuste přispět svými zkušenostmi.

Často setkávám s tím, že fotografové, kteří tráví týdně destíky hodin se svými přístroji a fotkami, hledají optimální záběry, hodiny čekají na světlo, desítky minut pilují kompozici, dalších mnoho minut testují optimální expozici a v photoshopu či jiném programu své fotky precizně dokončují, po přečtení např. Dobrých zpráv či jiného emailu z fotobanky začnou své snímky mazat. To samozřejmě není cílem. Pokud jste sami na sebe a své záběry takto nároční, tak prosím nepřehánějte svou sebekritičnost. Mým cílem je naopak probudit cvakaly, kteří nemají (věřím že zatím) cit, oko a zkušenost pro to, jak má pro zákazníka zajímavý a kvalitní snímek vypadat a čas na jeho důkladné úpravy. Probudit je k tomu, aby své snímky místo do fotobanky začli posílat na servery, kde si je nechají zkritizovat, okomentovat, ... A aby pak, po měsících pilování a učení začli zužitkovávat svou práci tím, že nově nafocené, vybrané a upravené snímky, ty opravdu kvalitní, zařadili a začli skutečně prodávat.

Malý příklad: jeden nejmenovaný fotograf nasypal na fotobanku postupně přes 1000 fotek. Několik set jsme mu jich pomazali, on brečí, že mu mažeme fotky, že nebude prodávat a že nebude mít peníze na školení, kde by se naučil lépe fotit. Naivně se domnívá, že jen množstvím snímků nažene prodeje. Nenažene. Dosud za rok 2006 dostal cca 1500 korun, to je 250 Kč za měsíc na 1000 uložených foto. To je úsilí, které nikam nevede, naprostou většinu fotek mu nikdo nekoupí. Ano, tento fotograf prodal letos dvě fotky ze svého uloženého tisíce. Ale je to skutečně odpovídající? Není. Kdyby ten rok, co se snaží o příspěvky do fotobanky, věnoval práci na sobě sama, může mít dnes alespoň průměrné fotky, které se budou prodávat několikanásobně více. Nebude mít pokažený kredit ve fotobance (ježiši podívej se zase na to... no to mu nemůžeme schválit, a proběhni mu radši celou galerii). Na druhé straně jsou fotografové, jejichž snímky prezentujeme fotobanku při jednáních s prestižními re klamními agenturami a největšími vydavatelskými domy v republice, na veletrzích, v prezentačních materiálech fotobanky... Na 1000 fotek mají běžně prodeje v tisících korun za měsíc. Jelikož mají uloženy tisíce snímků, jejich roční prodeje jsou celkem ve statisících. Cítíte už ten rozdíl?
Tomáš

3 komentáře:

Anonymní řekl(a)...

Focení byl pro mně původně jen koníček a fotila jsem jen to, co se mi líbilo a takové snímky jsem ze začátku posílala do fotobanky. Prodala jsem nějakou jen výjimečně. Později jsem chtěla prodávat častěji, takže jsem se musela naučit dělat fotky které budou nejen hezké, ale také komerčně využitelné a zajímavé. Hodně mi pomohlo to, že jsem si začala všímat jaké fotky se využívají. Prohlížela jsem si v obchodech obaly výrobků, reklamy, pohlednice, kalendáře, občas jsem si koupila i nějaký časopis jen kvůli fotkám. Přemýšlela jsem, proč vybrali zrovny tyhle snímky, čím jsou zajímavé a jak se od nich liší ty moje. Našla jsem si také na internetu další fotobanky a zajímala jsem se jsem jak fotí snímky do fotobank profesionální fotografové. Z toho jsem mívala ze začátku deprese, protože když jsem pak koukla na moje fotky, uvědomila jsem si, že jsou hrozné :-) Teď je to už o něco lepší, i když je pořád hodně námětů a fotek, které zatím nejsem schopná dobře vyfotit. Když teď chci něco fotit a poslat do fotobanky, prohlídnu si nejdřív jaké fotky se stejným námětem tam už mají. Někdy zjistím, že už tam toho je dost nebo že jsou lepší než bych je zvládla já a pak raději hledám jiný námět. Snažím se, aby fotky které tam pošlu byly jiné (anebo lepší) než ty, co už tam mají.
Magda

Anonymní řekl(a)...

Poslední dobou dost často "narazím" na fotografie, které jsou velmi podceněné A7 100-200,- Kč a A4 za 500-600,- Kč a při tom to jsou i slušné fotografie s dobrou kompozicí a světlem.
Možná by nebylo od věci nastavit nějaké limity cen třeba A7 min. 400 a A4 min. 1000-1500,- Kč.
Ludvajs (fotograf)

Tomas Macek řekl(a)...

Limity - to zavání monopolními praktikami ;) Ne, cech fotografů s doporučenými cenami tvořit nebudeme. máme pouze nastavenou minimální cenu 100 Kč jako důsledek naší minimální odměny za prodej fotky 40 Kč. Máte pravdu, že někteří fotografové si rádi přidělávají práci tím, že nejprove nasadí ceny kolem stovky dvou, za půl roku to přepisují na několikanásobky.