14. 11. 2006

Jak na snímky velkých rozměrů?

Neustále nám chodí dotazy fotografů, jak mohou poptávat zákazníci snímky A3, A2, A1 / 300 DPI, že takové foťáky neviděli, tak kde se vlastně takové snímky berou. V zásadě jsou možné tři způsoby, jak vytovřit kvalitní rozsáhlá digitální data, která jsou potřeba např. na plakáty, kalendáře A2, atd.


Klasický film

Mnoho fotografů zapomíná, že digitální technika je otázkou posledních cca deseti let, a že existuje něco jako klasická fotografie. Velká část profesionálních fotografů dodnes fotí na středoformátové (6x 4,5 cm, 6x6 cm, 6x7 cm, ...)a velkoformátové diapozitivy. Ty pak scanují na high-end scannerech, které jim uožní dostat se s kvalitou bez problémů na A0 / 300 DPI a větší. Teď zrovna scannujeme pro klienta jeden středoformátový diapozitiv 6 x 9 cm na výstupní velikost 600 x 300 mm / 900 DPI. Bude jezdit na kamionu.

Digitální stěny

Stačí si přečíst specifikace několika produktů různých výrobců, a hned je Vám zřejmé, jak dostat fotky ve velikosti až do velikosti 500 MB (TIFF) a rozměrech 10 600 x 7216 pixelů. Např. zde: http://phaseone.com/upload/p_45_us.pdf

Popis jedné novinky v češtině najdete např. zde: http://www.grafika.cz/art/df/hasselblad-H3D-p.html

Skládání panoramat z menší velikosti

Je to zdlouhavé a pracné. Ať už při focení či při skládání je pro skutečně precizní výsledek časová náročnost vyšší, než kdyby jste měli k dispozici některé z předchozích zařízení. Výhodou je, že kvalitní snímky se dají poskládat i z kvalitního fotoaparátu a nepotřebujete investovat stovky tisíc či miliony Kč do potřebné techniky. Shodou okolností je nejdražší prodaný snímek z FotoBanka.cz vyvořen právě touto technikou, pokud si dobře vzpomínám, byl z 10 snímků (2 řady po 5 snímcích), s prodejní cenou 10 000 Kč.

8 komentářů:

fotozona řekl(a)...

K tomuto si neodpustím jednu poznámku. Ono sice platí náš zákazník náš pán, ale realitou je, že se běžně dělají i billboardy s běžných 8mpix DSLR, zrovna tak se z nich dělají kalendáře a výstavní fotky 60x40cm - fotka se dá interpolovat opravdu hodně. Ostatně proč 8mpix - perfektně působící zvětšeniny byly k vidění na WPP/CPP už v časech, kdy se v této branži fotilo s původními EOSy 1D či Nikonem D2H s rozlišením kolem 4mpix.
V praxi je rozhodující ostrost snímku - pokud je fotka dokonale ostrá, tak se dá nafukovat až neskutečně, naopak pokud je mázlá v důsledku špatné optiky či chyby fotografa, tak se naopak tento nedostatek docela znásobí.

Jak říkám - náš zákazník náš pán, ale docela by mě zajímalo, zda vždy zákazníci vědí co chtějí a zda by občas nebyla na místě výraznější komunikace s nimi ze strany agentury - já jsem se například setkal ne až tak dávno s případem, kdy starší grafik poptával diáky 6x6 a pak se ukázalo, že to má být na pexeso - dobrý vtip :-) Tehdy kolega s dotyčným komunikoval a výsledek byl nakonec k všestranné spokojenosti, kdybychom se spokojili jen s tím, že prostě chce 6x6, tak by to asi skončilo obecným znechucením...

Tomas Macek řekl(a)...

Fotozona: zálěží na tom, kdo fotku objednává. Nedávno kdosi poptával snímek cca 170 x 120 cm na 300 DPI na citilight. Nechteli si nechat vysvětlit, že tiskárna potřebuje tak poloviční až čtvrtinové DPI. Pak jsem zjistil, že asistentka neví, co to DPI je. Takže pak opravdu chceme k telefonu grafika, se kterým probereme technické "detaily". Ale často snímky objednávají přímo grafici či produkční, kteří technologii znají a vědí kdy a co chtějí. Třeba když jednu fotku teď tiskli na 15 metrů a lidi měli chodit jen pár metrů od ní... Vždy je potřeba vyboxovat informace, zda dotyčný ví proč poptává co poptává, a případně rozhodnout za něj.
Tomáš

Anonymní řekl(a)...

moje zkusenost je, ze po znamych a formou "videl jsem nekde tvoji fotku a chci ji koupit" bezne prodam z 6mpix fotaku canon eos 10D obraz treba 70x 100cm, i vice, Pravda je, ze si to necham delat v dobrem studiu, kde z JPEG umeji udelat kvalitni reprodukci (treba www.Thaliapicta.cz). Mila

Tomas Macek řekl(a)...

Milo, neco jineho jsou zvetseniny jako fotoobraz, kde je vnimani subjektivni, zakaznik po zakaznikovi, technologie tusku jsou ruzne, a neco jineho pozadavky pro ofsetovy tisk, pro ktery prodava fotky vetsina fotobank. Tam se vyzaduje 300 DPI, tj. 6 Mpix Vam vyjde na A5-A4. Tom

Zbynek Burival řekl(a)...

Docela by mě zajímal poměr prodaných velikostí. Osobně si myslím že největší prodej bude spíš A4 a menší, poptávek na A0 reklamy asi zas tak moc nebude.

Naprosto souhlasím, že zákazník často neví co chce. Nenechají si vysvětlit, že na A6 jim bez problému stačí 2Mpix. Pro fotky do A4 bohatě stačí 8Mpix DSLR. Nevidím třeba smysl tlačit na neustálé zvyšování velikosti a rozlišení. Viděl jsem zahraniční fotobanku, kde bylo minimum 12Mpix - snad ani není třeba nic dodávat...
Nehledě na to, že si málokdo uvědomuje, že sice třeba snímač může mít 16Mpix, ale pokud použijete levný seťák, prostě nebude mít větší rozlišení než třeba 10Mpix. Sklo má taky rozlišení a paprsky světla v něm nemají neomezenou hustotu. 1cm čočka na 8Mpix kompaktu mluví sama za sebe...

Tomas Macek řekl(a)...

zdenek burival: souhlasim ze pozadavky zakazniku jsou obcas prehnane. Vzdy je to v pripade, kdy se jedna o velke formaty, napr. A1. Pak po nas chteji fotky A1 / 300 DPI, protoze netusi, ze se treba citilight dela z A4 nebo A3 / 300 DPI. U formatu do A4 maji jasno a chapout to dobre, reknou A4 / 300 DPI a prepocet jim da, ze je to cca 3500 x 2500 pix, tj. 8 Mpix kamera.

andilekalis řekl(a)...

Dobrý den,potřebovala bych poradit.Koupila sem si digitální foťák Olympus FE-230 a zatím jsem s ním spokojená až na jednu věc.Fotky které vyfotím jsou příliš velké a já je pak nemůžu dat nikam na stránky protože tam chtějí velikost max 512.nevíte jak na to a jestli to vubec jde v nastavení nějak změnit??už se mě na to dívali kámoši a nic ohledně rozměrů nenašli...Budu ráda za každou radu,pomoc...Předem děkuju všem!!

Tomáš Macek řekl(a)...

Často jde o velikost tisku kolem 15 x 3 metry... na to je orpavdu středoformátové dia nezbytné.

Tomáš