31. 1. 2007

Zakázané náměty aneb fotografie čeho se nesmí prodávat?

Vzhledem k tomu, že fotografujete a prodáváte snímky, jste také odpovědni za případné porušení autorských, osobnostních a jiných práv. Příspěvky do tohoto postu posílejte, pouze pokud máte konkrétní osobní zkušenost se zakázanými motivy fotografií, property release, porušením autorského zákona, autora na ochranu průmyslového vlastnictví a občasnkého zákona.
Například málo fotografů ví, že fotografie nasvícené Eiffelovy věže pořízené v noci podléhají autorskému zákonu. Nasvětlení věže je totiž autorským dílem, a jako takové podléhá svolení autora. Prodejem či publikováním nočního snímku věže si tedy můžete zadělat na pěkné problémy.
Více na: http://www.tour-eiffel.fr/teiffel/uk/pratique/faq/index.html

Q : Is the publishing of a photo of the Eiffel Tower permitted?
A : There are no restrictions on publishing a picture of the Tower by day. Photos taken at night when the lights are aglow are subjected to copyright laws, and fees for the right to publish must be paid to the SNTE.

Tak šup sem s dalšími tipy na to, čemu se vyhnout. A vždy když budete něco tvrdit, doložte své tvrzení odkazem, aby to nebylo jedna paní povídala (často se mezi fotografy tradují některé poučky, které nemají reálný základ).

Tomáš Macek

12 komentářů:

Tomas řekl(a)...

Logo londynskeho metra. (Roundel = okruhle logo metra)

Takze az pojdete na vylet do Londyna - nefotte znacku metra :)

Otazka na Tomasa M. - co s tym na fotobanke.cz ? vyhladanie londyn metro vrati 27 obrazkov, z toho zopar mojich.


Dokaz - mail z "memberservices" jednej (kvoli reklame:) nemenovanej) stock agenture:


Hi Tomas,

We would like to make you aware of some current issues
surrounding copyright and trademark violation, specifically relating to
the Roundel. Simply displaying such images on our website is deemed to
be an infringement. The legal advice that we have been given is very
clear and as a consequence we have had to remove all image/s on the site
which contain this as the main focal point, or a recognizable part of
the image. Please find below, the [name of agency]'s reference and the corresponding
contributor reference of the image/s that we have removed.


[name of agency]'s ref: Contributor ref:

AE33P6 PICT8856


[name of agency] sells to editorial and commercial customers alike,
currently the web site does not have separate areas dedicated to buying
images for one sector over another (as with Getty for example). In the
absences of such a structure we have taken the decision to remove the
images from the site in order to protect our contributors and ourselves
from being involved in time consuming, costly and potentially damaging
litigation.

We ask that you do not submit images containing Roundel.

Many thanks for your co-operation.

che řekl(a)...

Na druhou stranu, dle českého autorského zákona:

Do práva autorského nezasahuje ten, kdo náhodně užije dílo v souvislosti se zamýšleným hlavním užitím jiného díla nebo prvku. (Autorský zákon, §38c)

Pokud tomu dobře rozumím tak nám to umožňuje dávat do Fotobanky šťastné rodiny s dětmi, i když je za nimi vidět vchod do metra s logem.

Mirka Rueda řekl(a)...

Tady je cely seznam toho, co se nesmi fotit - http://www.stockindustry.org/resources/specialReleases.html

Take se nesmi bez povoleni prodavat zadne fotky Atomia, ani fotky kde by Atomium bylo v pozadi. Dokonce se pry nesmi ani vystavovat na internetu.
"Asbl Atomium is the copyright proprietor of the artwork "Atomium" throughout the world. For additional information on ARS or SABAM, please visit www.arsny.com or www.sabam.be."

Mirka

Milos řekl(a)...

Zdravím všechny.

Mám jednoduchý dotaz na Vás pane Macku. Je super, že jste zmínil co se nesmí používat pro komerční účely, ale proč i přesto máte tyto fotky k dispozici na fotobanka.cz. Několik příkladů - klíčové slovo Paříž a jako první se zobrazí 2 noční záběry Eifelovi věže. Dále opera v Sydney, Audi TT, a co mě dostává úplně nejvíc jsou trademarks značek jako Durex, Primeros a Pepino po zadání klíčového slova kondom.
Proč vaši editoři takové snímky vůbec do fotobanky pustí? Předem děkuji za odpověď.
Miloš Sekot

Tomáš Macek řekl(a)...

Milos: lze je užít pro reportážní účely, tj. když píšete přímo o dané věci článek. Což je případ časopisů. Nelze je užít na pohled, kalendář, ... bez souhlasu.

Anonymní řekl(a)...

Dobrý den, zajímalo by mě, jak je to třeba s fotkama z různých galerií, výstav, atd., kde vybírají paušální poplatek např. 50,- Kč za povolení k fotografování. V létě jsem takto fotil a dal na Fotobanku fotky z Horácké galerie v Novém městě na Moravě. Znamená to, že po zaplacení tohoto poplatku, pokud nemají nic dalšího uvedeno, mohu fotky z galerie neomezeně zveřejňovat a prodávat? Máte někdo podobné zkušenosti?
Děkuji, T. Ježek

Tomáš Macek řekl(a)...

T. Ježek:
Píšete "50,- Kč za povolení k fotografování", takže máte právo fotografovat, ne fotky libovolně užívat. U užití se musíte řídit autorským zákonem.
Tomáš

che řekl(a)...

Pokud si dobře vzpomínám, bere se fotka nějakého uměleckého objektu prakticky vždycky jako odvozené dílo (leda že by byl trojrozměrný a trvale ve veřejném prostoru, což galerie není). To znamená že bezpečně za vodou jsme toliko v případě, že autor onoho díla opustil tento svět před rokem 1937.

Anonymní řekl(a)...

A co fotografie umeleckych del (a ted myslim moderni dila, jejichz autori jsou jeste mezi nami), ktera jsou na verejnych prostranstvich? Je tedy mozne jejich uziti jen pro reportaze? Jsem to ja, kdo by na to mel upozornit v kolonce "zakazane uziti"?

modra7

che řekl(a)...

Do práva autorského nezasahuje ten, kdo kresbou, malbou nebo grafikou, fotografií nebo filmem nebo jinak zaznamená nebo vyjádří dílo, které je trvale umístěno na náměstí, ulici, v parku, na veřejných cestách nebo na jiném veřejném prostranství; do autorského práva nezasahuje ani ten, kdo takto vyjádřené, zachycené nebo zaznamenané dílo dále užije. Je-li to možné, je nutno uvést jméno autora, nejde-li o dílo anonymní, nebo jméno osoby, pod jejímž jménem se dílo uvádí na veřejnost, a dále název díla a umístění. --§33 (1), Autorký zákon

Čili modra7: když tam jsou trvale tak je to naprosto v pohodě, když tam nejsou trvale tak bych do zakázaných užití asi napsal něco v tom smyslu že nemám souhlas autora díla.

Anonymní řekl(a)...

lze nekde najit vzorovou smlouvu na Property Release?
dekuji Tomas

Anonymní řekl(a)...

Ahoj,
chci se zeptat, jestli je možné prodávat fotografie např. zámku Český Krumlov, různých hradů a nebo např. Poldovky?

Děkuji předem za odpověď
S pozdravem Irča