26. 2. 2007

Fotograf a daně: víte jak na ně?

Mnoho fotografů řeší otázku, jak danit zisky z prodeje autorských práv. V jaké situaci z hlediska daní jste Vy jak řešíte daně?

  1. mám IČO, vystavuji řádné daňové doklady
  2. mám IČO, vystavuji vyúčtování autorského honoráře podle autorského zákona
  3. jsem zaměstnán a mám IČO, vystavuji řádné daňové doklady
  4. jsem zaměstnán a mám IČO, vystavuji vyúčtování autorského honoráře podle autorského zákona
  5. jsem zaměstnán a nemám IČO, vystavuji vyúčtování autorského honoráře podle autorského zákona
  6. nejsem zaměstnán, ani nemám IČO, vystavuji vyúčtování autorského honoráře podle autorského zákona

Pokud máte vlastní odbornou, či odoborně ověřenou zkušenost (máte daňového poradce, prošli jste kontrolou FÚ, ...), napište a poraďte ostatním.

Upozornění: za správnost uvedených příspěvků neodpovídáme, nejsme daňaři.

9 komentářů:

Anonymní řekl(a)...

Pokusím se o stručné odpovědi:
add 1) podat daňové přiznání a příjmy z fotek zdanit (pokud se mé IČO týká fotografií)
add 2) totéž jako bod 1
add 3) totéž jako bod 1 + přidat do přiznání příjmy ze zaměstnání
add 4) totéž jako bod 3
add 4 a 5) zdaňuji pokud mám příjem vyšší než 20.000,- za rok (jinak je posuzováno jako příležitostný příjem, který je od daně osvobozen)
Je to jen velmi zjednodušené vysvětlení. Pokud bude mít někdo zájem o odpověď na konkrétní dotaz, je možné kontaktovat mě na mailu foto@uda.cz
Jana Ščigelová

honzad řekl(a)...

Dobrý den, moje daňová poradkyně dospěla k tomuto názoru :
Pokud je autorský honorář do 3000,- Kč, tak je možnost ho zdanit u zdroje srážkovou daní 10%. V tvém případě to není Papyrus,ale ty jednotlivé společnosti pro které děláš fotky. Pokud není zdaněno u zdroje, tak dle §7 musíš zdanit příjem z podnikání a bohužel §7 má vazbu na odvod zdravotního a sociálního.

Citace:
§ 7
Příjmy z podnikání a z jiné samostatné výdělečné
činnosti

(1) Příjmy z podnikání jsou
a) příjmy ze zemědělské výroby, lesního a vodního hospodářství, 7)
b) příjmy ze živnosti, 8)
c) příjmy z jiného podnikání podle zvláštních předpisů,
d) podíly společníků veřejné obchodní společnosti a komplementářů komanditní společnosti na zisku.

(2) Příjmy z jiné samostatné výdělečné činnosti, pokud nepatří do příjmů uvedených v § 6, jsou

a) příjmy z užití nebo poskytnutí práv z průmyslového nebo jiného duševního vlastnictví, autorských práv včetně práv příbuzných právu autorskému, 9) a to včetně příjmů z vydávání, rozmnožování a rozšiřování literárních a jiných děl vlastním nákladem,



(8) Příjmy autorů za příspěvky do novin, časopisů, rozhlasu nebo televize plynoucí ze zdrojů na území České republiky jsou samostatným základem daně pro zdanění zvláštní sazbou daně (§ 36) za předpokladu, že jde o příjmy uvedené v odstavci 2 písm. a) a úhrn těchto příjmů od téhož plátce nepřesáhne v kalendářním měsíci 3000 Kč.


Dodávám, že jsem zaměstnanec bez IČO. Řešíte to někdo jinak, nebo stejně? Dík Honza.

Anonymní řekl(a)...

Srážková daň 10% je použitelná pouze v omezených případech. Citace:
Příjmy autorů za příspěvky do novin, časopisů, rozhlasu nebo televize plynoucí ze zdrojů na území České republiky jsou samostatným základem daně pro zdanění zvláštní sazbou daně (§ 36 - 10%) za předpokladu, že jde o příjmy uvedené v odstavci 2 písm. a)(autorská práva) a úhrn těchto příjmů od téhož plátce nepřesáhne v kalendářním měsíci 3000 Kč.

Takže pokud Váš příjem nepodléhá této definici varuji před takovýmto zdaněním.

Jana Ščigelová

Anonymní řekl(a)...

Omlouvám se všem, kterým jsem neodpověděla na dotazy, v mém prvním příspěvku jsem se nevyjádřila pravděpodobně přesně. Nelze Vám všem odpovědět na obecné dotazy typu chci fotit jak mám danit. Na tento dotaz je vztahují body u mého prvního příspěvku.Měla jsem na mysli opravdu odpovědi na konkrétní problém.
Jana Ščigelová

Anonymní řekl(a)...

Nemáte pravdu ani jeden,pokuď nejsem podnikatel a nemám ičo,a výdělek z prodeje fotek nepřesáhne za rok 6000 kč,nemusím zaplatit daň,jsou to slova účetní a finančáku.Tedy nemusím ani nikomu nic hlásit.Mějte se

Anonymní řekl(a)...

A pokud přesáhne a jsem zaměstnanec? Chápu, že je to asi nutno posuzovat v kontextu, ale zdá se, že neexistuje ucelený názor na věc.
Dík Honza.

Anonymní řekl(a)...

Já si myslím, že pokud jsem zaměstnanec a příležitostně prodám fotku, tak jako tak pro jistotu podám daňové přiznání kde budou mé příjmy ze zaměstnání + příjmy za fotky(autorské honoráře). Již mám zkušenost s prodejem ve fotobancem a na vyúčtování je jasně napsáno,že autor odvede z příslušného příjmu daň....

Anonymní řekl(a)...

To je pravda, nicméně takhle jednoduché to není. Vloni jsem naší daňovou poradkyni celkem zaskočil - je to poměrně složitá otázka a dá se to provést různým způsobem. Nakonc jsem musel odvádět i zdravotní pojištění. (viz můj příspěvek z 22/3/07 12:07) A vzhledem k tomu, že k provizi 40% se ještě připočítá DPH, na ten zbytek naskočí daň z příjmu a ještě zdr. pojištění, tak mě zajímá jestli má někdo praktické zkušenosti s nějakým "rozumným způsobem" jak to přiznat.
Díky Honza.

Anonymní řekl(a)...

K uvedenému jsem našel celkem přehledný článek:
http://www.jakpodnikat.cz/autorske-honorare-zdaneni.php
Zřejmě to nelze danit jako ostatní příjmy, tj. s osvobozením do 20000.
Honza.