28. 2. 2007

Náměty a nápady pro focení miminek a batolat


Máte doma miminko nebo batole? Pokud ano, tak je určitě často fotíte a ty nejlepší snímky možná dáváte do fotobanky. Je to dobrý nápad, vždyť fotky lidí patří k nejlépe prodávaným. Jen je nutné si uvědomit, že ne všechno co se hodí do rodinného alba, má šanci uspět i ve fotobance.

Fotografie malých miminek a batolat se využívají v reklamě, na obalech výrobků pro děti a nejčastěji jako ilustrační snímky do různých časopisů. Pokud to myslíte s focením miminek pro fotobanku vážně, tak si kupte několik časopisů pro maminky a dobře si je prohlédněte. Jakým tématům se věnují? Jaké fotky tam najdete? A jaké ne? Na obálce se většinou objeví hezký portrét. Má zaujmout a vysvětlit o jaký časopis se jedná. Snímky uvnitř mají jiný úkol – ilustrují články a měly by být zajímavé a výstižné. Tady jsou na ukázku názvy několika článků z časopisů pro rodiče:

Au, moje ouško...
První opravdové jídlo!
Nebojte se horečky
Kdy je agrese zdravá?
Proč nás dítě neposlouchá?
Pojď si se mnou hrát!
Jak na tříměsíční koliku?

Zkuste si představit, že jste grafik a najděte ve fotobance snímky které by se k těmto článkům hodily. Ačkoliv je ve Fotobanka.cz v současné době přes 1800 snímků s klíčovým slovem batole a víc jak 2000 snímků s klíčovým slovem miminko, tak brzy zjistíte, že je jen málo fotek které by bylo možné použít.. Chybí fotografie vyjadřující různé situace, pocity a vztahy. A právě takové se nejčastěji prodávají.

Co dělat, když chcete aby vaše fotografie miminek a batolat byly vhodné pro časopisy?

- vyberte si námět (dítě a ..... jídlo, kojení, nemoc, hračky, sourozenci, rodiče, výlet, zvířátko....) Je toho hodně a každý takový námět je možné zpracovat různými způsoby. Na příklad dítě a jídlo: malé dítě se učí jíst lžičkou, maminka krmí dítě, dítě jí s chutí, dítě odmítá jídlo, dítě jí zdravé jídlo, dítě jí nezdravé jídlo.... a tak dál, určitě vás napadne spousta dalších možností.
- promyslete si, jak chcete zvolený námět na fotce vyjádřit a co k tomu budete potřebovat. Všechno si předem připravte. Dítě se brzy unaví a nebude čekat až doběhnete do obchodu pro jogurt kterým je měla maminka na snímku krmit. Připravte si také víc možností – počítejte s tím, že je třeba nezaujme hračka kterou mu nabídnete. Zkuste to s jinou.
- při focení lidí je velmi důležitá komunikace. S miminkem a batoletem je to těžší, protože se ještě nedokáže domluvit a neví, co po něm chcete. Má sedět? Běhat? Hrát si s hračkou nebo ji zahodit? Zkuste připravit takové podmínky pro focení, aby dítě udělalo samo to, co od něj čekáte.

- pokuste se zachytit nejen děj, ale i pocity – ať je vidět, jestli mají lidé na snímku radost, nebo jsou zrovna naštvaní a unavení. Takové snímky se ale nedají u malého dítěte vždy přesně naplánovat. Nechápe, že má být chvíli smutné a chvíli nadšené.Využijte pomoci někoho, kdo dítě zná a dokáže je zaujmout nebo rozesmát.

- nezapomeňte na lidské vztahy – zapojte do focení maminku, tatínka, babičku s dědečkem, sourozence i kamarády.


- oblečení dítěte i všech dalších osob na snímku by mělo ladit s prostředím – fotka musí být hezká a zajímavá barevně i kompozičně. Pokud chcete aby byly snímky použitelné také pro reklamní účely, dejte si pozor na značkové oblečení – mikina s nápisem ADIDAS nebo tričko s kačerem Donaldem nejsou v tomto případě vhodné

- všímejte si všeho, co je v blízkosti fotografovaných osob – zvolte vhodné pozadí, odstraňte rušivé objekty nebo přidejte něco, co se k záběru hodí. Někdy stačí maličkost - vyměnit deku na které miminko leží, přidat polštářek nebo hračku a fotka bude vypadat líp.

- hodně inscenovaných snímků vzniká v ateliéru, ten ale mívají k dispozici většinou jen profesionální fotografové. Ateliér vám umožní pracovat se světlem a také tam bez problému naaranžujete větší počet lidí. Pokud fotíte snímky na jednobarevném pozadí, grafici je pak dokážou jednoduše celé vyměnit nebo úplně odstranit podle potřeby.- pokud se focením neživíte, tak ateliér pravděpodobně nemáte a musíte si vystačit s jednodušším vybavením. Když fotíte jen miminko nebo batole, tak je možné připravit podobné snímky i v bytě. Fotografie této holčičky vznikla doma – dítě sedělo na stole a za sebou mělo bílý papír. Na osvětlení bylo použito světlo blesku odražené od stropu. Když fotíte dítě na stole, tak je nutné, aby je někdo během focení hlídal – i malé miminko se může nečekaně otočit a spadnout. Pamatujte vždy na bezpečí dítěte!

- pokud nemáte k dispozici ateliér ani kvalitní blesk, tak zkuste fotit venku. Když je vhodné počasí, tak je možné zvládnout venku různé náměty, nejen projižďky v kočárku a hru na pískovišti. Vždyť dítě s jídlem nemusí sedět jen doma u stolu. Využívejte možnosti, které máte.

- miminko a batole je mnohem menší než vy, ale většina fotek vypadá nejlíp, když je fotíte „z očí do očí“. Nebojte se „snížit“ na úroveň dítěte i když to bude znamenat, že si s foťákem lehnete do trávy. Výjimkou jsou snímky, kdy se nadhledem (nebo i podhledem) snažíte vyjádřit obsah snímku.

Fotit miminka a malé děti není vůbec jednoduché. Často nebudou spolupracovat tak, jak si představujete. Nikdy se na ně kvůli tomu nezlobte a nečekejte, že se budou chovat jako profesionální modelky. Snažte se dítě pochopit a zajistit mu prostředí, ve kterém se bude cítit dobře. Pokud budete fotit cizí dítě, tak si zjistěte co má rádo, čeho se bojí, co už umí a co ještě ne. Ať pak od něj nechcete věci, které nedokáže. Těm z vás, kteří si budou chtít focení miminek a batolat zkusit, přeji hodně trpělivosti. Budete ji potřebovat :-)
Budu ráda, když se se svými zkušenostmi přidají i další fotografové.
Určitě jsem tady nenapsala všechno.

Na závěr bych chtěla poděkovat Renému Jansovi za poskytnutí několika fotografií z jeho archívu :-)

5 komentářů:

Anonymní řekl(a)...

Dobrý den,
díky za článek, možná by stálo za to zmínit zajímavý fakt a to, že i velmi malá miminka vycítí změnu chování dospělých, když se vytáhne fotoaparát :)

Chtěl bych se zeptat: na stránce
http://matena.free.fr/timon/album je výběr fotek našeho potomka. Mnoho lidí říká, že jsou některé jako z časopisu. Jsou to však lidé, kteří nás znají. Jak je to objektivně? Které konkrétní fotografie by byly (po úpravě) prodejné?

Díky

Lukáš
(ICQ: 124292642)

SiNi řekl(a)...

Článek jsem zatím nečetl, ale určitě si jej přečtu. Rád bych ale reagoval na dotaz ohledně klučiny:

Lukáš:
Doufám, že to nebude znít nějak špatně, ale myslím, že je to standardní rodinný foto. Album jsem proletěl a následující fotky se mně líbí:
http://matena.free.fr/timon/album/
...
2-3%20tyden/slides/PICT1933.html
4-6%20tyden/slides/PICT2285.html
7-10%20tyden/slides/PICT2439.html
, ale na prodej ???

Ještě jednou se omlouvám za kritiku, ale žádal jste o "objektivní" názor...

Hezký den a dobré světlo,
SiNi

SiNi řekl(a)...

Článek jsem zatím nečetl, ale určitě si jej přečtu. Rád bych ale reagoval na dotaz ohledně klučiny:

Lukáš:
Doufám, že to nebude znít nějak špatně, ale myslím, že je to standardní rodinný foto. Album jsem proletěl a následující fotky se mně líbí:
2-3%20tyden/slides/PICT1933.html
4-6%20tyden/slides/PICT2285.html
7-10%20tyden/slides/PICT2439.html
, ale na prodej ???

Ještě jednou se omlouvám za kritiku, ale žádal jste o "objektivní" názor...

Hezký den a dobré světlo,
SiNi

Magda K řekl(a)...

Tahle se mi moc líbí - http://matena.free.fr/timon/album/7-10%20tyden/slides/PICT2439.html, ale v plném rozlišení mi připadá už příliš zašuměná. To se týká ale i dalších snímků. Myslím si, že pro tyto fotky by se líp hodila digitílní zrcadlovka - ta totiž líp snese vyšší ISO. Na některých je také problém s ostrostí - někdy je to příliš dlouhým časem, jindy nevhodným zaostřením - na příklad tady jsou ruce maminky v pozadí ostřejší než miminko - http://matena.free.fr/timon/album/2-3%20tyden/slides/PICT2116.html. Přitom se jedná o námět, který by se do časopisu určitě hodil. Takových je tam víc - třeba cvičení na balónu - kdyby to byl detailnější záběr s lepším (méně rušivým) pozadím, tak by to byla také fotka vhodná pro časopis. Doporučovala bych ty nejzajímavější snímky přefotit - vybrat námět, fotit tam, kde je dostatek světla a dát si pozor na pozadí (aby nerušilo) a na správné zaostření.

Vita řekl(a)...

Co se tyka rodinnych i jinych alb,
muj osobni dojem je, ze je tam fotek strasne/zbytecne moc.
Delal jsem neco podobneho pro meho synovce, a jeho maminka = moje sestra take skučela, ze je tam tech fotek malo. Ale zkuste porovnat, jak to na Vas zapusobi: www.marko.album.cx