6. 3. 2007

GIMP - program s funkcemi Photoshopu zadarmo

GIMP.cz a sk: "GIMP je program na tvorbu bodové grafiky. Nejrozšířenější jsou verze pro systémy Linux a Windows, ale existují i verze pro Apple Mac a nebo BeOS a další. Ve světě grafiky je GIMP nepostradatelným editorem, zejména pro uživatele, kteří odmítají platit několika tisícové částky za Adobe Photoshop, který má v podstatě totožné funkce."

Máte i Vy zkušenosti s tímto programem? Podělte se s námi...

Tomáš

9 komentářů:

mirka řekl(a)...

Pouzivam tento program pro upravu fotek, hlavne pro upravu urovni a krivek. Co se toho tyce, tak jsem s nim spokojena. Nekdy ale take retusuji (pomoci funkce klonovaci razitko) a tady jsem malinko narazila. Kdyz jsem si retusovane fotky prohlizela a zvysila jas monitoru, tak ta retusovana mista hodne vystoupila, i kdyz byla predtim k nerozeznani. Nevi nekdo co s tim? ...zkousela jsem retusovat ruznymi typy razitek i s ruznymi stupni tvrdosti... Neni tam nejaky jiny zpusob retuse?

che řekl(a)...

Normálně to používám k úpravě fotografií, na JPEGy do Fotobanky to v pohodě stačí a dvacet tisíc za Photoshop se mi dávat nechce.

che řekl(a)...

mirka> Vývojové verze (řada 2.3) mají "Healing tool". Přijde mi velmi praktický na uhry a podobné věci. Jinak asi pomůže nezvyšovat jas monitoru.

mirka řekl(a)...

to che: to me taky napadlo :), problem je, ze ty fotky delam treba pro nekoho jineho a nemuzu tusit, jak bude mit nastaveny monitor on. 2.3 zkusim, ale nevim, ja potrebuji opravit vic nez uhry :) ...treba u fotek z divadla jsem potrebovala sjednotit cast pozadi do tmava, takze jsem opravovala vetsi plochy.

dik za radu

Anonymní řekl(a)...

nějaké návody na GIMP se dají najít třeba zde: http://tinyurl.com/2kl7nv

jinak místo GIMPu doporučuji Gimpshop, má upravené rozhraní.
www.gimpshop.net

TrendSpotter řekl(a)...

nějaké návody na GIMP se dají najít třeba zde: http://tinyurl.com/2kl7nv

jinak místo GIMPu doporučuji Gimpshop, má upravené rozhraní.
www.gimpshop.net

vojtech řekl(a)...

Vyčerpávající 29-dílný tutoriál Gimp - ÚPRAVY FOTOGRAFIÍ

Anonymní řekl(a)...

Já bych doporučil knihu Grokking the Gimp, kterou najdete na http://gimp-savvy.com/. Je totiž psána trochu jiným způsobem než běžné návody. Začne se tím, čeho je třeba dosáhnout, a je popsán způsob, jak se to udělá nejpohodlněji.

Pokud jde o retuš, často je třeba klonovat postupně z několika různých míst a režim přepnout na Dissolve.

A nyní srovnání. Photoshop má některé funkce, které v Gimpu nejsou:

1. Možnost vložení filtru do vrstvy. Operaci tedy neprovádíte přímo s obrázkem, ale je definována ve vrstvě, kterou můžete vypnout, vymazat, upravit, nahradit... Původní obrázek zůstává zachován, takže si nemusíte dělat zálohu.

2. Možnost editace v jiných barevných prostorech, gimp umí jen RGB. Pro zpracování fotek do fotobanky to není problém. CMYK je dost malý prostor, navíc některá studia používají osvitky a tiskové stroje pracující s prostorem CMYK podle amerických norem (SWOP Coated a SWOP Uncoated). Pokud je zaměníte za CMYK podle evropských norem, dočkáte se velmi nepříjemného překvapení. Proto je lepší ponechat fotky v prostoru RGB a převod nechat na toho, kdo připravuje podklady pro osvit. Prostorů RGB je také mnoho, doporučil bych buď Adobe RGB, nebo Wide Gamut RGB. A pokud potřebujete sami konvertovat fotku na CMYK, máte v Linuxu zdarma programy scarse a lcms (ale musíte mít barevné profily ICC).

2. Gimp umí jen 8 bitů na kanál, tj. 8bit grey a 24bit RGB. Photoshop umí též 16bit grey a 48bit RGB. Pro běžné potřeby 8 bitů na kanál plně postačuje, ale pokud potřebujete dělat příliš velké barevné změny, hrozí riziko posterizace.

3. V gimpu je skanovací plugin většinou xsane, v hodně starých verzích xscanimage. Ty jsou vhodné pro levné domácí skenery, s těmi profesionálními si poradí špatně nebo vůbec (u mého skeneru většinou zapomene rozsvítit a zkalibrovat lampu, takže se naskenuje dokonale černý obdélník). Lepší je shareware VueScan, který pracuje v plné barevné hloubce skeneru (a raw formátu mnoha digitálních foťáků), takže barevné úpravy je lepší dělat již při skenování, resp. převodu z raw do jiného formátu. Navíc VueScan v profesionální verzi umí též zkalibrovat skener a tiskárnu, tedy pokud máte kalibrační terč.

Z. Wagner, http://icebearsoft.euweb.czxetuikv

Anonymní řekl(a)...

mirka: Že by to byla chyba programu se mi nezdá, i když možný je všechno - pak bych zkusil jinou verzi.
Jinak si zkontrolujte aby bylo krytí 100% a taky stopa aby měla středovou oblast zcela krycí, režim Normální, Citlivost na tlak - asi bych u práce s myší radši všechno nechal nezaškrtnuté. Dál mám trvale nezaškrtnuté i volby doběh a ostré hrany. Zejména při vyplňování nějaké větší plošky je taky dobré používat stopu s neostrými okraji, já jsem si vytvořil vlastní kruhovou neostrou stopu, u které si můžu měnit průměr podle potřeby - hodí se to hlavně když je potřeba velká stopa určité velikosti.

T. Brunclík, http://tom4.hyperlink.cz