9. 3. 2007

Kradení fotografií

Každou chvíli se na nás obrací autor, kterému někdo bez svolení užil jeho fotografie. Sami jsme několikrát řešili zneužití náhledů fotografií z FotoBanka.cz. Co dělat, když zjistíte, že Vám někdo ukradl snímek? Popíšu náš obvyklý postup, který se osvědčil a díky kterému autoři v námi řešených případech dosud vždy dostali za snímek zaplaceno. A to bez soudu.

  1. zajištění důkazů - podstatná věc. Schovat si tiskoviny, u notáře nechat udělat screenshoty webu, nafotit se svědky případné důkazy (billboardy, atd.)
  2. zaslání výzvy k zaplacení autorského honoráře - firmu z ničeho neobviňujeme, nevyhrožujeme. Formulujeme to rovnou způsobem, kdy jim vyúčtováváme autorský honorář za užití fotografie XY, užité tam a tam, v ceně ... Cenu, díky neoprávněnému užití fotografie, předepisujeme ve výši dvojnásobku ceny obvyklé, takto stanovená cena je obhajitelná i u případného soudu.
  3. Pokud zaplatí, pošleme smlouvu na užití snímku, zavoláme, poděkujeme a navrhneme spolupráci, kdy je další snímky vyjdou levněji, bez kradení. Pokud nezaplatí, firmu kontaktujeme, vysvětlíme situaci, doporučíme ať si to promyslí. Všechny firmy dosud uznaly, že pochybily, k placení jsme některé z nich musely tlačit až čtyři měsíce.
  4. Pokud bychom nebyli úspěšní, důkazy bychom předali našemu právnímu zástupci, se kterým bychom také projednali případné podání trestního oznámení za porušení autorského zákona.
Podobné zkušenosti mají již mnozí autoři, někteří mají dokonce větší zisk z vysouzených honorářů za ukradené snímky, než za snímky běžně prodané. Stačí, aby si pár desítek Vašich snímků začaly mezi sebou kopírovat třeba cestovní kanceláře...

Jaké máte zkušenosti se zneužitím Vašich fotografií Vy? Jak jste to řešili a jak vyřešili?


Tomáš Macek

3 komentáře:

Dr.Ozdi řekl(a)...

Zajimavy clanek, diky za rady.
Resil jsem pred pulrokem hotlinkovany mych snimku ruznymi blogy (hlavne desetiletych senzibilu), starsim autorum se to dalo vysvetli, "deti" ani neodpovedeli. Udelal jsem si v .htaccess zapis, ktery povoluje hotlinkovani jen na Hledacek.cz, ostatnim se nic nezobrazi.
Dr.

Emanuel řekl(a)...

Super clanek, zrovna jsem ted poslednich 10 dnu resil jednu kradez me fotky (odstranili dokonce i copyright), provozovatel komercni stranky byl velice arogantni a hosting neschopny stranky zrusit, ale nakonec fotku prece jen smazali. Nikdo se neomluvil. Priste to udelam jak tu radite a bude to bez nervu (snad:)

Franta řekl(a)...

Nemám zkušenosti s komerčním využíváním fotografií, ale pouze jejich zneužíváním na webu.
Zatím vždy stačilo pohrozit autorovi. Když nereagovat, tak provozovateli webhostingu. Vždy došlo ke stažení