26. 7. 2007

Je léto. Děti si užívají prázdnin, těšíme se na dovolenou, na moře a teplo. Přesto bych chtěla napsat něco o vánocích. Proč právě v červenci?
Vánoce patří k velmi dobře prodávaným námětům a to je důvod, proč je zkouší fotit hodně fotografů. Většina ale začne s focením v době, kdy se blíží zima a ve výlohách obchodů se objeví první vánoční dekorace. To je už ale většinou pozdě. Pokud začnete fotit vánoce v listopadu (nebo dokonce v prosinci), musíte počítat s tím, že se vaše fotky začnou prodávat pravděpodobně až příští rok. Většina grafiků má vánoční snímky už dávno nakoupené a v prosinci začínají ve fotobankách hledat romantické záběry na Valentýna nebo dokonce velikonoční kraslice.

Kdy je tedy nejvhodnější doba na focení? Vánoce můžete fotit celý rok, pokud ale chcete nabízet své snímky k prodeji ještě letos, tak je nejvyšší čas. To platí obzvlášť pro fotografy, kteří nemají automatické schvalování snímků. Nenechávejte tyto fotky až na prosinec – pak je už neprodáte.
Je samozřejmé, že ne každý vánoční motiv je možné připravit v létě. Zasněžené stromy v našich lesích v červenci nenajdete a na vánoční výzdobu ve městech si také musíte počkat. Každý z nás má ale někde v bytě schované vánoční ozdoby a s těmi je možné připravit velké množství krásných snímků.
Vánoční snímky mohou být různé. Na balící papíry a dárkové tašky se určitě využijí zajímavé pozadí a textury. Prohlédněte si vaše dekorace a zkuste je kombinovat. Všimněte si, které barvy a tvary spolu ladí. Hledejte zajímavé kompozice a vhodné pozadí.
Hezké zátiší je možné využít na pohlednici, přání nebo do časopisu. Může být tradiční i moderní. Velmi důležitá je dobrá kompozice a také světlo. Pokud nemáte ateliér s kvalitním osvětlením, tak můžete fotit i doma při denním světle. Doporučuji použít stativ – umožní vám v klidu doladit kompozici a také můžete bez obav použít delší časy. Přirozené a jemné světlo je pro tyto záběry určitě vhodnější než tvrdé světlo vestavného blesku. Nezkoušejte využít všechny vaše ozdoby na jednom snímků, je lepší udělat několik různých fotek. Pokud jste dosud zátiší nefotili, tak začněte s menším množstvím předmětů a jednodušší kompozicí.

Když máte ateliér, tak si můžete dovolit fotit i větší celky – vejde se vám tam celý vánoční stromeček i s dárkama. Kdo tuto možnost nemá, tak musí zůstat u menších předmětů a detailů, ale i takový fotograf může připravit hezké snímky a zachytit vánoční náladu. Jednoduché kompozice a detaily jsou také často využívány na PF. Pamatujte na to při focení a některé snímky naaranžujte tak, aby tam bylo místo, do kterého může grafik vložit svůj text.

Pokud máte možnost fotit lidi s model release, tak toho určitě využijte. Takové snímky najdou své uplatnění v reklamě a samozřejmě také v různých časopisech. Opět platí, že fotograf s ateliérem má víc možností – může si tam naaranžovat celou skupinu. Když fotíte doma, tak jsou vhodnější detaily. Pokud se pustíte přímo v bytě do větších celků, tak si dejte pozor na vše, co je v záběru. Nevhodné pozadí může fotku úplně pokazit. Zkuste zachytit celý průběh vánoc – advent, předvánoční úklid, nakupování, pečení cukroví, zdobení stromečku, slavnostní večeři, rozbalování dárků ... Nezapomeňte také na vztahy mezi lidmi a emoce – očekavání, zvědavost, radost, překvapení...


Když budete mít chuť, můžete si upéct i vánoční cukroví. Pokud je hezky naaranžujete a doplníte vhodnými dekoracemi, tak získáte další vánoční fotky. Při výběru motivů nezapomeňte na české tradice - tyto snímky zákazníci v zahraničních fotobankách většinou nenajdou, takže je budou často hledat v české fotobance. Může to být české jídlo - cukroví, perníčky, vánočka, kapr... Český Mikuláš (ne Santa Claus) a různé lidové zvyky, jako rozkrojené jablíčko nebo pouštění lodiček z ořechových skořápek. Nezapomeňte na betlémy a křesťanský původ vánočních svátků. A až přijde zima a napadne sníh, tak určitě připravte další snímky i venku. Ty už pravděpodobně letos neprodáte, ale můžete je mít ve fotobance připravené na příští rok.

1 komentář:

advent řekl(a)...

pekne vanocni cukrovi..., tenhle rok jiste neco i ja odfotim (a napecu)