7. 10. 2007

Co ovlivňuje prodeje fotografa?

Volba žánru - málo prodávané žánry

"Reportáž"
Snímky reportážního charakteru, které ale nejsou reportáží z žádné akce, ale z běžného života, cvaknuté na ulici, bez vypovídací schopnosti.

Záběry do rodinného alba - pokud někteří autoři hledají veřejnou galerii pro své rodinné záběry, archivaci svých soukromých snímků, školní záběry, ... doporučuji se poohlédnout po projektu, který jejich umístění umožňuje. Fotobanka není to pravé místo. Cílem fotografů a lidí kolem fotobanky je nabídnou kolekci špičkových a prodejných snímků reklamkám, časopisům, pracovníkům reklamních oddělení, PR agenturám, grafickým studiím atd.
Velice malou šanci na úspěch mají snímky, které proto postupně mažeme:

 • památky obsypané turisty focené z ruky - vetšina prodaných památek je precizně nafocená, skoro nebo úplně bez lidí, s perfektně srovnanou perspektivou.
 • anonymní a obyčejné snímky lokalit - záběry zarostlých hor, kopců, luk, lesů, polí, lokalit, bez jakéhokoli pojmenování. Nezajímavé barevně, kompozičně, světelně, lokalitou (protože jsou anonymní), prostě ničím. Občas se prodá průměrný snímek, pokud je z lokality, kterou zákazník chce. Ale lokalita musí být uvedena.
 • stejně tak stovky fotek aut, motorek, ... bez jejich názvů. Pokud někdo hledá Rolls Royce, zadá si do fulltextu Rolls Royce, a ne auto
 • davy lidí, jeden jako druhý
 • neupravené snímky. Pokud je na nebi modro a na Vašem snímku šedo, upravte ho, nebo smažte.
 • tzv. výcvaky, kdy fotograf bez rozmyslu cvaká kolem sebe desítky nicneříkajících záběrů, kterí nasype do fotobanky. Raději je proberte, a vyberte jeden ze sta, než aby tam byly všechny.

 • Volba žánru - nejvíce prodávané žánry

  Lidé
  • dokumentární snímky vyjadřující osobitý pohled autora a zachycující zřetelně konkrétní situaci, náladu, jev, emoce
  • inscenované fotografie se svolením modelu pro komerční užití, tzv. Model release. Pokud model release není, některá média občas fotografii užijí, pokud se dají užít u článku, ke kterému se v kontextu hodí a podobizna osoby není moc zřetelná.
  V každém případě snímky lidí musejí vykazovat alespoň jednu z níže uvedených vlastností, zvolte si model (osobu libovolného pohlaví, věku, sociální skupiny, vzezření ...), místo děje a doplňky:

  1. fotografie vyjadřuje emoce - smutek, radost, strach, žárlivost, vztek, lítost, zlobu, únavu, rozčílení, překvapení, zoufalství, údiv, ... vše v nejrůznějších formách, mírách, situacích, prostředích... Tyto snímky jsou jedny z nejprodávanějších.
  2. vyjadřuje situaci či činnost - hledám místo na mapě / ztracené klíče / telefon / ... , vstávám z postele / stanu /spacáku / podlahy / židle / křesla / sedačky ..., hádám se s přítelem / přítelkyní / nadřízeným / podřízeným / tchýní / ..., dostávám padáka v práci / doma / v hospodě ..., čistím si zuby / uši / boty / auto / ... , bolí mě hlava / zuby / noha /ruka / břicho ... , nadává mi šéf / dítě / policajt / úředník / ... , manželka mě vyslýchá po návratu z práce / hospody / lázní / ..., bezdomovec si zamyká byt - papírovou krabici, češu se, mydlím si bradu před holením, klepu do klávesnice, mlátím s telefonem / pánví / basebalovou pálkou / kladivem / ..., tlačenice v metru / frontě / na letišti / na poště / ... vařím s pánvičkou / míchám vajíčka / pálí se mi něco na plotně prostě vše co se děje kolem Vás. Činnost musí být na první pohled jednoznačná.
  3. komerční klasika - šťastní, krásní lidé jak se smějí. Prostě to co většinou kolem sebe vidíte v reklamách

  4. celebrity - zahraniční i domácí. Velmi často focené v ateliéru, nejen cvaknuté reportážně při nějaké akci.


  Krajinářská fotografie
  Přírodní lokality, města, venkov, turistické atrakce, ... zde jsou fotografové fotobanky zřejmě nejúspěšnější. Turisticky zajímavé lokality, precizně nafocené, upravené, popsané.

  Architektura
  Konkrétní památky, náměstí, lázně, kolonády, historické budovy, zajímavosti, památky UNESCO, ... Architektura zásadně s upravenou perspektivou, snímky s kácejícími se svislicemi jsou vhodné maximálně do rodinného alba. Vždy s názvem konkrétní lokality.

  Fotografie zvířat
  Zvířata v akci - při lovu, odpočinku, hře, s mláďaty, ...
  Zvířata v divoké přírodě
  Zvířata v ZOO, aby nebylo poznat že je to v ZOO
  Hospodářská zvířata - na pastvě, ustájená, ...
  Domácí mazlíčci

  Fotografie rostlin
  Typické stromy
  Okrasné květiny
  Bylinky
  Koření
  Vizuálně hezké barevné snímky květů, ...

  Co ještě ovlivňuje prodejnost snímku?

  Velký počet podobných záběrů různých autorů - autoři se často snaží nabízet snímky, kterých jsou ve fotobance velice podobných stovky a stovky. Klasickým příkladem jsou labutě se svými téměř 500 záběry. Jakou šanci má autor snímků s labutí, že se prodá právě ten jeho?

  Model release - zákazníci vyžadují souhlas vyfocených lidí s publikováním v reklamě, ... To, že autor tento souhlas nemá, znamená že si snímek zákazník nekoupí.

  Snímky, jejich výběr a kvalita

   barevné mutace - jeden záběr, upravený na 10 barevných kombinací je pořád ten jeden a ten samý záběr. Proto ho dejte do fotobanky jen jednou, tak, jak se Vám nejvíce líbí. Jiné barevné mutace můžete udělat na dalším, jiném záběru. Jsou fotografové, kteří pošlou 10 podobných záběrů, každý v pěti barevných mutacích. Zákazník, místo aby našel různé snímky a vybral si, vidí třeba 50x skoro to samé... dále nehledá, protože nevydrží a odchází.

   počet záběrů - když něco chcete poslat vyfoceného do fotobanky, pošlete jeden záběr. Ten, který si myslíte, že se Vám nevíce povedl. Ne sérii tří nebo pěti záběrů, jednou na výšku, jednou naležato, jednou pootočeně, jednou s úkrokem vlevo a jednou vpravo. Něco jiného je samozřejmě fotoseriál, kde je více snímků fotografovaných s časovým odstupem záměrem (lev lovící ... dojídající antilopu).
   Pokud posíláte sérii snímků, tak by série měla mít opět pouze snímky, mezi nimiž je zásadní (obsahový či obrazový) rozdíl. Pokud si autor není jist tím, co se jemu samotnému líbí, a pro jistotu pošle od každého snímku 10 variant, zdržuje nejen sebe, ale i zákazníky a nás. Nakonec jsou podobné varianty stejně mazány.

   Charakter snímku
   Většina zasílaných snímků lidí a věcí je reportážního charakteru, ačkoli je větší zájem o emotivní dokument a inscenované a stylizované snímky.

   Kompozice - chyby
   - odstup - moc velký nebo malý
   - špatně vyvážený záběr
   - špatný výřez
   - sbíhavé linie u architektury
   - malá hloubka ostrosti u krajin
   - nevhodné pozadí ruší hlavní motiv (velká hloubka ostrosti, volba jiného záběru)
   - další také viz. zde

   Expozice, světelné podmínky - chyby
   - vypálené pozadí (nebe)
   - podexponovaný focený objekt
   - snímek je plochý, bez dynamiky
   - fotograf cvakne snímek za jakýchkoli světelných podmínek a nepočká si na správné světlo.

   Perspektiva - základní problém je, že určitá část autorů neví, že něco jako perspektiva existuje a nenamáhá se s korekcí kácejících se svislic, zdeformovaných tváří, ...

   Bubáci - hezké snímky, ale nedotknuté myší v grafickém programu. Přitom u velké části z nich by stačilo pouze upravit histogramy a křivky, udělat výřez a byly by z nich kvalitní záběry. Znovu upozorňuji, že snímek z digitálu i scanneru prostě musí projít mnoha úpravami, aby byl profesionálně použitelný.
   Nejčastější problémy:
   - neupravené histogramy a křivky
   - snímky jsou celé rozsostřené
   - velké zrno, šum
   - snímkek bez retuší

   Interpolace, komprese - Uzivatele nyni vidi nekomprimovanou velikost snimku a velikost souboru JPG. Z toho mohou usuzovat, jak moc jsou data snimeku "zdrcla" a prilis mala data v nich nebudi duveru. Naopak interpolaci odhalí zákazník na první pohled. Hlídejte si uroven komprese snímků. Zásadně používejte vysoké a nejvyšší kvality JPG - Photoshop maximum 10-11/12 (u starsich verzi 9/10). Pokud ma A4 snimek par set kB, je to velice podezrele. Zakaznik reklamoval snimek clenite architektury, ktery by obecne nemel jit prilis mnoho kvalitne zkomprimovat (malo jednolitych ploch, ...), a ktery mel v A3 - A2 velikost 1 MB. Vcelku se mu nedivim...

  Používání nevhodných klíčových slov - vyhněte názvům snímků typu pišišvor, broučánek, ťuťuňuňu, můj miláček, naše roztomilá Mášenka, mazlíček největší ... a snímky nazývejte buď konkrétně, nebo podle nálady, situace, ... Redaktoři, pracovníci reklamních agentur, marketingoví pracovníci špičkových firem, ... se podle takových názvů, když odhlédnu od toho, že na to nejsou zvyklí, budou velice těžko orientovat, co to má vůbec být. Nemluvě o vyhledávání podle takových názvů.

  Nevhodné kategorie
  Někteří autoři zařazují snímky do kategorií podle podružných motivů na snímku. Např. náměstí, někde v rohu je malinkatý holub a oni snímek dají do Příroda/..../ptáci/holubi. Snímky zařazujete zásadně podle hlavních motivů.

  Popis snímku
  - anonymní přírodní scenérie
  - používání neobvyklých klíčových slov, zdrobnělin, nepatřičných slov jako např. název zrzavé paní liška atd.
  - chybějící klíčová slova objektů, které jsou na snímku dominantní
  - naopak psaní věcí, které na snímku nejsou dominantní.
  - u snímků vyjadřující stav či emoce tato klíčová slova chybějí (stress, láska, nenávist, deprese, údiv, ...)

  Málo snímků
  Mnoho fotografů si myslí, že do fotobanky pošlou dvacet, padesát snímků a budou prodávat. Všichni fotografové, kteří prodávají pravidelně, mají zalistováno stovky či tisíce kvalitních záběrů. Rozmyslete si zda chcete skutečně prodávat, nebo to jen neúspěšně zkusit.

  Dále si všímejte např. toho, že
  1. z hlavy fotografované osoby by nemusely "růst" sloupy, stromy, ...
  2. co je redukce červených očí
  3. co je korekce expozice a jak se používá, aby byly snímky správně exponované
  4. kompozice - ne vše co fotíte musí být zásadně ve středu záběru
  5. co je zlaty rez a proč se většinou více líbí snímky focené podle pravidel zlatého řezu
  6. co je hloubka ostrosti, co ji způsobuje, k čemu se používá, co ji ovlivňuje
  7. ze většinou se vyplatí jít ještě o nějaký krok blíž
  8. ze existuje něco jako výřez záběru, kdy si oříznutím nepotřebných či rušivých částí pohrajete s tím, co a kde na již vyfotografovaném snímku bude
  9. co je perspektiva, co jsou kácející se svislice a jak se dají upravit (např. v Photoshopu)

  6 komentářů:

  Anonymní řekl(a)...

  dobrý den, mám pár obecných poznámek:
  1. jako forograf promazávání fotek více než schvaluju, je třeba být nekompromisní co se týče kvality, pak tu bude chodit jiná klientela..

  2. jako potencionální zákazník/odběratel si myslím že ty vodotisky na náhledech jsou dost přehnaný a není s něma možno dost dobře v návrzích pracovat.. aspoň to velký logo uprostřed bych zrušil.. proto chodím radši nakupovat na sundayphhoto atd. za 5x vyšší ceny než tady brouzdat x fotkama a pak retušovat vodotisky..

  3. webu (i logu?) by prospěl redesign, vyhodit krátké zprávy, soustředit se na větší náhledy fotek, častěji je obnovovat.. no kouknout se jak to dělají jinde..

  toto jsem měl delší dobu na srdci :)
  petr

  Tomáš Macek řekl(a)...

  1. jasně
  2. i s těmito přenanými vodoznaky lidi fotky kradou a používají. Hrůza. A to víme jen o případech, které fotografové zjistí a nám nahlásí, netroufám si říct kolik je těch nezjištěných. Daly by se samozřejmě zredukovat, ale za cenu většího zneužívání fotek.
  3. Větší náhledy = víc kradení. Zjištěno. Pokud zákazních chce větší náhled, má možnost si o něj zažádat, a konkrétně víme komu jsme ho poskytli. Redesign pravděpodobně v nejaké menší míře uděláme, ale soustřeďujeme se na něco důležitějšího. Zatím neřeknu víc.
  Tom

  Miky řekl(a)...

  Ad bod 1) Ještě před tím než jsem se stal členem/fotografem fotobanky, tak jsem se po přečtení podmínek k uploadu fotografií dost bál, zda-li je moje fotky budou vůbec splňovat. Do dneška se snažím věnovat hodně času úpravě každé fotografie, vyjímkou není ani 30 minut, než ji vůbec na fotobanku umístím. Proč tato pravidla pak nerespektují všichni? Co je spíš škoda je to že "ponuré" fotografie stále prochází sítem schvalování. Není to takový kocourkov? Na jedné straně takové fotky promazávat a přitom si tam na straně druhé neustále přidávat nové? :))) Možná by to chtělo trošičku zpřísnit, jistě by to pomohlo..;)

  Šlo by třeba udělat v systému takovou modifikaci, aby se na titulní stránce zobrazovaly skutečně všechny nové fotografie a ne jen ty, které schválí admini? Např. fotky od uživatelů s aut. schvalováním se tam nikdy nezobrazují, což si myslím že je škoda. Takto to někdy vypadá, že do systému přibývají fotky jednou za uherský rok a často/většinou i "ponuré" kvality..;))

  Těším se na nové změny které plánujete, jsem děsně zvědavej, nešlo by prozradit alespoň časový rámec kdy je můžeme očekávat? :-))

  Přeji hodně zdaru, Tomáš

  Jiří Částka řekl(a)...

  Jo, s těma fotkama na úvodní stránce souhlasím. Ti nejlepší fotografové z Fotobanky mají zcela jistě již dávno automatické schvalování a proto se jejich fotky nikdy na úvodní stránce (nejprestižnějším místě) nikdy nezobrazují, naopak tam mnohdy i několik dní trčí fotky podružné kvality, což je trochu nelogické a z obchodního hlediska "nezdravé" :)

  Tomáš Macek řekl(a)...

  Problém je, že pak na úvodní straně může být erotika, nebo cokoli, co zrovna některý z fotografů pošle jako poslední. Což není moc přijatelné...
  Tom

  Anonymní řekl(a)...

  Takže nezbývá, než na úvodní stránku umísťovat vybrané pořádné fotky ručně, vybrat jich třeba stovku za poslední týden a nechat je po čtyřech automaticky rotovat v náhodném pořadí. A za týden udělat zase nový výběr ručně.