28. 1. 2008

Cena za výhradní neomezenou licenci

Většinu svých fotek prodávám prostřednictvím fotobank, takže vůbec netuším, jak a za kolik se prodávají snímky přímo zákazníkům. Minulý rok jsem pravidelně prodávala fotky do jednoho časopisu. Teď došlo ke změně vydavatele a já jsem dostala novou smlouvu, ve které jsou jiné podmínky prodeje než byly loni. Hlavní změnou je, že vydavatel nyní požaduje na fotky výhradní neomezenou licenci. Cena je 250 -300 Kč za fotku, v případě fotografie na obálku 600 Kč. Vydavatel má právo použít snímek víckrát do všech vydávaných titulů, já už nesmím fotku nikdy prodat a pokud ji mám v nabídce fotobanky, tak ji musím smazat. Dál můžu prodávat jiné fotografie ze stejné série. Nevím, za kolik se běžně prodávají výhradní trvalé licence, ale připadá mi, že 250-300 Kč za snímek je málo. Možná to je dobrá cena, pokud fotograf pouze fotí a nemá s přípravou fotek žádné výdaje, ale já jsem do těch fotek často investovala své peníze. Jednalo se hlavně o fotky dětí a jídla, kdy jsem všechny potřebné předměty, dekorace, potraviny a jídlo sama nakoupila a připravila. Mám dojem, že v některých případech by mi cena za prodej fotky pouze pokryla náklady. Můžu sice dál prodávat další snímky ze stejné série, ale ne vždy je možné udělat větší množství povedených záběrů. V tom časopise tvrdí, že cena je přiměřená, pokud se jedná o pravidelné prodeje a že i v případě nákupu snímků od profesionálních fotografů nebývá o mnoho vyšší.
Ráda bych se zeptala fotografů, kteří své snímky běžně prodávají do časopisů. Jaká je obvyklá cena za výhradní neomezenu licenci? Je to opravdu 250 - 300Kč za fotku? Je taková cena přijatelná i v případě, když si sami kupujete vše, co pak fotíte?
Zajímá mě i názor těch, kteří zatím své fotky do časopisů neprodávají, ale přemýšlí o tom.

21 komentářů:

Anonymní řekl(a)...

rozhodne to není dobrá cena, psal jsem ti na mejl, tak se ozvi.

che řekl(a)...

Kromě toho, na co časopis taková práva chce, hlavně nechápu jak se rozlišuje "běžná fotka" a "fotka na obálku", když chtějí výhradní licenci na cokoli.

Osobně mi v časopise vyšla jedna fotka, výhradní ani neomezenou licenci nechtěli, nebyla na obálku, a dostal jsem honorář více než 600 korun a nabídka vašeho nového vydavatele mi přijde značně nepřiměřená.

Anonymní řekl(a)...

Za výhradní neomezenou licenci se platí několik a spíš ještě několik desítek tisíc.
Vím o čem mluvím,živím se fotografií 40 let.

Tomáš Macek řekl(a)...

Magdo, za tuto cenu prodáváme nejlevnější fotografie v nejmenším formátu, na jedno uužítí, nevýhradně. A to ještě ne často, většiou autoři chtějí víc, a zákazníci to akceptují, nebo koupí jinde jiné fotky. Nicméně jsem slyšel o vydavatelství, kam fotografové fotí za 50 Kč a tak za 100 - 200 na titulku. Otázkou je komu se co vyplatí.

Tom

Magda K řekl(a)...

Díky moc za vaše odpovědi.

che - ve smlouvě je napsáno, že pokud vyberou některou fotku na obálku, tak místo 300Kč, dostanu 600 (což mi také připadá dost málo, pokud se jedná o fotku na titulní straně) Zároveň je tam ale napsáno, že u všech fotek se jedná o výhradní neomezenou licenci, takže teoreticky by asi mohli použít na obálku i ty ostatní. Máš pravdu, trochu si to protiřečí.

Jiří Částka řekl(a)...

Za TV licenci je to fakt směšná částka. Pokud jich neberou desítky měsíčně, kdy by se to dalo chápat jako množstevní sleva a tím pádem stálý a zajímavý příjem, pak bych o tom ani nepřemýšlel.
Tady na Fotobance začínám prodej nejmenších fotek v JN licenci na 500 Kč. Výhradní licence nenabízím vůbec a když už bych měl, tak cena by byla určitě v tisících, u těch nej fotek klidně 10+.
Bohužel někteří rákazníci z řad médií to berou spíš tak, že když Vám otisknou fotku v časopise, má to pro vás být spíš něco jako čest, tak co byste za to ještě chtěl peníze žejo... :o( Tohle by si mohl dovolit leda National Geographic, těm bych dal kteroukoli z fotek zadarmo a ještě bych poděkoval :-D
Setkal sem se i s tím, že jedna ne zrovna malá firma (obrat rozhodně v desítkách, možná stovkách milionů Kč ročně), která mj. vydává nějaký svůj časopis neakceptovala cenu pouhých 5000 Kč za CD s asi 180 tématickými fotografiemi A4+ v TN licenci (kusově prodávanými zde na FB za cca 2000 Kč/ks.), protože mi místo toho raději chtěli vnutit nějakou reklamu v tom jejich plátku. Takže jsme se nakonec nedohodli :(
Takže se nenech zneužívat, pokud to pro Tebe není akutní zdroj zajímavých příjmů, nenechal bych se takhle vydírat :)

Basti řekl(a)...

No 300 za neomezenou licenci je kapánek k smíchu. Je nad čím přemýšlet pokud by tuto cenu nabídli za jednorázové foto (!). Jednou jsem to schválně počítal - kolik fotek udělám, kolik jich je nakonec prodejných, kolik času mi zaberou následné úpravy a vyřizování prodeje a opotřebení fotovýbavy (dodávám že nikterak drahé) = při prodeji fotky za 500Kč mi vychází cca 50Kč/hod. což mi teda nepřijde nijak moc!!!

Na obálku lepších časopisů (křída) se běžně platí v tisících a na prestižní časopisy i desítky tisíc. Z vlastní zkušenosti vím, že i "chudé" časopisy se cukají zaplatit za fotku víc než 500Kč, ale pokud ji neseženou, obratem si ji koupí v Profimedia nebo jiné fotobance za nesrovnatelně vyšší částku...

Anonymní řekl(a)...

Příjde na to, jaké jsou to snímky, tzn. kvalita, použitá technika, rozlišení atp. 300 Kč za snímek může být směšně málo, akorát nebo taky víc než dost...

Jiří Částka řekl(a)...

Rozhodně si nemyslím, že by časopis chtěl publikovat nějaké ošklivé fotky (natož pak na obálce) a už vůbec nepochybuji o tom, že Magda by jim nějaké takové vůbec nabízela :)

Magda K řekl(a)...

anonymní - použitá technika je digitální zrcadlovka s rozlišením 10Mpx, někdy i ty snímky uvnitř časopisu bývaly na celou stránku, takže kvalita zřejmě nebyla nejhorší :-)

Jiří - desítky fotek většinou nebrali, ale kolem 10 jich bylo pravidelně každý měsíc. Spolupráce s nimi mi vyhovovala, vždy jsme se byli schopni dohodnout, takže by mě mrzelo, kdyby to mělo skončit. Zdůvodňují tu licenci tím, že je netěší, když se stejné fotky objevují později i v konkurenčních časopisech, což chápu. Vyhovovala by mi licence trvalá, ale časově omezená, kdybych prodané fotky pouze vyřadila na určitou dobu z nabídky. Vzhledem k tomu, že některé jejich speciály vycházejí opakovaně, tak tohle taky nepřichází v úvahu.

basti - taky teď počítám. Kromě techniky tam mám navíc i různé dekorace, předměty, nádobí nebo jídlo, které kvůli focení nakupuji - vše si hradím sama. Na druhou stranu - občas se povedlo udělat víc dobrých fotek najednou a oni si je postupně koupili téměř všechny, takže v některých případech se i prodej za tuto cenu může vyplatit.

Zatím jsme se dohodli tak, že zruší moje předchozí nabídky, já ty fotky znovu projdu a o čem budu vědět, že to nikdy jinak nevyužiji, tak jim znovu pošlu. Někdy třeba fotím děti, jejichž rodiče souhlasí s užitím fotek do konkrétního časopisu, ale už je nechtějí zařazovat do fotobanky. Budu už ale mnohem víc zvažovat, co nabídnu a co ne.

Jiří Částka řekl(a)...

Magda K: Jasně, pokud nasekáš 10 vcelku si podobných fotek během 5ti minut, s jedním aranžmá, tak se jedné z nich klidně nadobro vzdáš, protože ti 9 stejně dobrých zbyde pro "vlastní" užití... pak by se o tom dalo uvažovat, přeci jen 3000 měsíčně, proč ne :)
Ale pokud by to měla být nějaká unikátní fotka, se kterou ses pachtila kdoví jak dlouho, nebo je to nějaký vzácný a neopakovatelný kousek, pak je to směšná cifra. Takovou bych neprodal v TN licenci ani v částkách řádově vyšších.

Anonymní řekl(a)...

Fotografuji celou řadu roků, desítky let. Na něco podobného přistoupit nikdy nehodlám a radím to všem. I za jednu fotku a na jeden tisk je to velmi málo! Oni se mají za naši mnohdy opravdu vydřenou práci krásně ve "vatě" a nám chtějí dát halíře. Když to přátelé dovolíme, tak to za chvilku dopadne tak, že jim to budeme dávat zdarma!

Anonymní řekl(a)...

Milá Magdo, mám pocit, že jste to právě Vy, s kým jsem před nějakou dobou diskutoval ve fóru o "trochu jiném" typu fotobank a varoval všechny nadšené fotografy, kteří tam tehdy horečnatě obhajovali prodeje fotek za cenu maximálně několika dolarů. Sama jste se dnes na vlastní kůži přesvědčila o něčem, co jsem popisoval již před rokem. Bohužel tato develvace ceny fotografií je do značné míry dílem právě těch, kteří jsou ochotni zařazením svých kvalitních fotek do tohoto typu fotobank umožnit jejich nákup konečným uživatelem za takto nesmyslné ceny. Honorář, o kterém mluvíte je samozřejmě jak za fotografii jídla, tak za fotografii s modelem naprosto nepřiměřený, ale bohužel se stává pro mnoho časopisů normou. Mají totiž nepřeberné množství možností si takové fotografie za velmi nízké ceny koupit. A tak samozřejmě předpokládají, že cena cca 15 - 20 USD je pro fotografa, který je ochoten prodávat fotku za 1-3 USD velmi výhodná. Bohužel, nevysvětlíte nic, o nákladech nemá v takových případech smysl mluvit. Je jen a jen na nás, zda si ten "slušný" zbytek obrazových redaktorů naučíme s námi vytírat podlahu, nebo jim dáme jasně najevo, že kvalitní práce má nějakou hodnotu. A snad i Vám Magdo došlo, že prodávat své fotky pod cenou (byť by šlo o odpad z reklamního focení, jehož náklady zaplatila ta jedna jediná výsledná fotka), je opravdu nebezpečný přístup pro nás všechny.

Magda K řekl(a)...

Anonymní - díky za příspěvek. Jsem to já a pokud jste četl ty diskuze na pozorně, tak víte, že jsem tam doporučovala tyto levné fotobanky hlavně začátečníkům, kteří si chtějí vyzkoušet stock fotografii, nebo těm, kteří tam chtějí nabízet jednoduché a nenákladné snímky. Jak už tady zmiňoval jeden z anonymních - v některých případech by cena 300Kč za výhradní licenci mohla být dostačující - záleží na kvalitě snímku. Hodně nadšených fotoamatérů dnes hledá možnosti, jak své snímky využít. Nevěřím tomu, že se jejich pokusy mohou rovnat fotografiím profesionálních fotografů, kteří mají vzdělání, vhodné vybavení a roky zkušeností. Připadá mi přirozené, když jsou tyto fotografie o dost levnější - jejich kvalita je také většinou mnohem nižší. Takové fotky se hodí zákazníkům, pro které je nejdůležitější právě cena. Podle mého názoru, levné fotobanky nejsou špatné, pokud se v nich prodávají odpovídající snímky. Objevují se tam ale zcela profesionální záběry a to chápu, že tobě i dalším fotografům vadí. Nechci to obhajovat, sama s tím nesouhlasím, není to však problém fotobank, ale jednotlivých autorů.
Nesmíme také zapomenout, že všechny levné fotobanky nabízejí pouze snímky v nevýhradní licenci a většina dobrých snímků se prodá mnohokrát. O jedné vím, že nabízí i licenci trvalou výhradní (pokud fotograf souhlasí), cena této licence je minimálně 350$ u těch nejobyčejnějších fotek, pokud je některá kvalitní a zajímavá, tak editoři sami navrhují zvýšení ceny a to v některých případech až na 6 000$. A to je právě to, co mě zarazilo na požadavku toho časopisu - trvalá výhradní licence za 300Kč. I ve srovnání s těmi levnými fotobankami je to velmi málo.

Anonymní řekl(a)...

Osobně coby začátečník využívám tyto levné fotobanky a to z jediného důvodu, abych si zde vyzkoušela možnou prodejnost jednotlivých snímků. Fotím fotky obyčejným digitálem, tomu pak odpovídá i cena za fotku. Následně oblíbené fotky nafotím kvalitnější technikou, čemuž pak odpovídá i cena za foto. Za 300,- za fotografii na úvodní stranu bych popravdě nehnula ani prstíkem :)

Anonymní řekl(a)...

Tak já taky se svou trochou do mlýna :

Předně si myslím, že dělat komerční fotku s tím, že za ní dostanu pouhých 300,- Kč je nesmysl. To neni ani pořizovačka. Takže já bych do toho určitě nešel. Na druhou stranu - pokud ti dovolí použít fota ze stejné série i jinde, už se o tom dá uvažovat. Ale osobně bych jim za ty peníze nenabízel to nejlepší co z focení vznikne.

Druhou otázkou je jestli si něco jen tak fotíš a dáváš jim výsledky, nebo jsi limitovaná jejich tématy a omezeními, resp. fotíš jejich zadání. V druhém případě opět 300 nebrat, ať si to za ty prachy nafotí sami.

Za třetí - rozebíráte tu snižování cen. Podle mě je to zbytečný a nesmyslný, nemáte jinou šanci než se tomu přizpůsobit a hořekování je jen ztráta času, dopadnete jak Baťovi konkurenti. Před pěti lety měl použitelnej foťák jeden z deseti tisíc lidí,dnes je to každej desátej (o ostatní technice ani nemluvim ). Jsou jen dvě cesty - fotit tak jak nikdo jinej a pak prodávat draho a exkluzivně, nebo se přizpůsobit trhu a prodávat kde se dá. Tedy vlastně ještě třetí možnost - fotit blbě, prodávat draho a neprodat nic. Já osobně (jakožto amatér) zvolil druhou cestu a po třech měsících (tvrdý)práce mi fotobanky vydělávaj skoro tolik, kolik je v týhle republice platovej průměr. Holt nemůžu prodávat exkluzivně ale ono je to nakonec lepší - pokud je fotka opravdu dobrá, za rok mi vydělá víc než kdybych ji střelil na bilboard. Takže ono polemizovat o tom, jestli je někde cena podhodnocená a srovnávát jednotlivé způsoby prodeje je nakonec úplně zbytečný. A dle mého je to chca.. proti větru.

Podle mě si svoji cenu určuje každý sám. Svým přístupem, kvalitou, kreativitou, nápady, svými kontakty, jazykovými znalostmi,referencemi, svojí dravostí.

Bez urážky - myslím, že pokud se na tuto otázku potřebuješ ptát okolí, je pro tebe cena 300,- Kč za foto dostatečná. Protože buď máš vědět že je to málo a pak dát ultimátum tomu kdo tě platí, nebo už teď víš že ti to vlastně pořád ještě stačí a stejně s tím nic dělat nebudeš.

Toť vše

Magda K řekl(a)...

anonymní - někdy jsem jim posílala to, co jsem zrovna sama nafotila, jindy jsem připravovala fotky podle námětů, které mi poslali.

Podle mého názoru je jimi navrhovaná cena příliš nízká a právě proto jsem sem dala ten dotaz. V té redakci si totiž myslí, že jejich nabídka je dobrá, takže jsem potřebovala zjistit, jestli se pletu já nebo oni.

Díky všem za odpovědi :-)

Anonymní řekl(a)...

Já bych dobrou fotku takhle lacino neprodal.Jeden deník ode mne koupil fotku (A5) za 2500 Kč.
Takže neblbněte a nenastavujte ceny tak nízko.

Vašek řekl(a)...

Zdravím,
do jaké kategorie spadají fotografie prodané pro zobrazování na internetových stránkách? Jedná se o omezenou nebo neomezenou licenci? Prodávají se takto fotografie na časové období?

Jak se pohybují ceny?

Děkuji

Anonymní řekl(a)...

no rád bych se přidal k jednomu názoru ci jsem zde četl někde.. a to že je to ubohá cena... profesionální fotograf si může žádat za dobrou fotku na TV klidně 10 000 kč a pokud je fotka třeba i s MR tak i 20 000. Pokud fotíte tak že vám fotky otisknou na celou stranu časopisu klidně bych si za TV cenu na tuto fotku vzal 5000 , já osobně to dělám tak že pokud s emi fitka líbí a chci jí i jako pro sebe, tak cenu TV zvolím tak vysokou aby případně její "ztráta" nemusela mrzet

Anonymní řekl(a)...

Momentálně řeším podobný problém (nabídl jsem fotografii jedné nadnárodní společnosti, oni mají zájem a chtějí po mně cenu). Pokud tohle ještě někdo bude číst, byl bych vděčný za radu, jak tu fotku nacenit. Kdyžtak prosím na mahu@email.cz. Díky. Tomáš.