23. 1. 2008

Pořádek ve foto pro lepší prodeje

Pokud se již věnujete fotografování delší dobu, máte ve svém digitálním fotoarchivu tisíce až desítky tisíc fotografií. Jak v nich ale udržet přehled? Jak je organizovat? Jak v nich vyhledávat? Jak si poznamenat, které fotografie chci prodávat, které nechci prodávat, které mají model release, s jakou modelkou, jaký je dohodnutý honorář, zda a kolik dostala zaplacno, které fotografie se prodaly, v jaké licenci, jakému zákazníkovi, za jakou cenu, s jakými omezeními?

Zkuste se i Vy podělit s ostatními fotografy, jaké programy na organizování a vyhledávání vlastních fotografií používáte.

Tomáš

32 komentářů:

ED řekl(a)...

Prace: Aperture, osobni iPhoto.
Maximalni spokojenost

Anonymní řekl(a)...

První dotaz: je vždy nutné nebo bývá zvykem ogranizovat fotografie do databází s klíči podle EXIF informací? Takovouto ogranizaci nabízí např. program ACDSee. Je uchování EXIF informací (jakási obdoba ID3 tagů u souborů MP3) v souborech JPEG vždy žádoucí, některé programy na úpravy je totiž nepodporují a při sebemenší změně se vymažou?? Je tedy lépe organizovat podle EXIF nebo podle názvů složek a souborů? Díky za radu..

Anonymní řekl(a)...

Ja používám Windows průzkumníka. Pravda, že fotek nemám mnoho, asi 5000.

Jiří Částka řekl(a)...

Fotobordel spravuju pomocí ACDSee9 a s tím sem víceméně spokojenej. Fotky který za něco stojí mám na Fotobance, kde se v nich pak i dobře vyhledává, takže tam najdu co potřebuju a pak už je otázka minuty tu fotku najít i na disku :o) Co sem prodal a za kolik, na to mám zas tabulku v Excelu, kde mám všechny dostupné údaje (datum, licence, velikost, užití, zákazník...) a kde se mi mj. sčítá i roční a celkový obrat s/bez provize pro pana Macka ;)Pokud je na fotce osoba s MR, které náleží odměna, tisknu si na to formulář s potřebnými údaji, který jí při předání dávám podepsat, takže mám přehled co je zaplacené a co ne. Jinak fotky mám v adresářích podle data, např "2008-01-23-ZOO Liberec" atd. To je asi tak všechno, zatim se v tom i při zhruba stovce tisíc fotek celkem orientuju :o)

petr řekl(a)...

ED: jak zálohujete? máte k dispozici všechy náhledy a při otevírání vyzve k vložení konkrétního dvd?

aperture se mi ani k osobním fotkám nehodí, s iphotem jsem taky nepochodil..

zatím většinu syslím na disku ale zřejmě budu normálně vypalovat složky na disky a ty pak katalogovat v "cdfinder" – poslední verze umí ukládat náhledy, hledat jak v exifu, tak v ipict tj. klíčová slova (třeba z bridge) by měly fungovat.. zdá se mi to jako nejrychlejší a nejpřehlednější cesta..

zdraví
petr

MilanK řekl(a)...

Zoner Photo Studio 10, ale obecny postup je:

1) stahnout do slozek podle data, jednu kopii na zalozni disk, druhou na mistni.

2) prebrat snimky, pripadne je i oznamkovat a upravit

3) priradit jim klicova slova - rozdelit je tak do kategorii
(lze pouzit i klicove slovo pro typ licence: MR - model release, ...)

3) podepsat, pojmenovat a popsat snimky, pripadne priradit GPS (vse do patricnych poli v EXIFu...)

4) vse opet zaarchivovat, ...

Mno a tak dale, a tak dale... Je to na delsi povidani, pripadne na nekolik clanku...

Anonymní řekl(a)...

Zatím mi připadá nejlepší Zoner Photo Studio, hlavně kvůli pokročilé možnosti archivace a popisování fotek. Pro organizování stačí ve verzi home.

Milan řekl(a)...

iView Media Pro (nyní se to jmenuje Microsoft Expression Media)
+ multiplatformní řešení (Win/Mac)
+ samostatný prohlížeč databáze(zdarma)
+ práce s náhledy v off-line režimu (možnost zaindexovat fotky na externích médiích)

Tom řekl(a)...

Vystřídal jsem několik řešení,a nakonec jsem zakotvil u aplikace IMatch.
IMatch je cenově dostupný a opravdu funkcemi "nadupaný". Výborný je integrovaný skriptovací jazyk (klon VisualBasicu). Pomocí něj je k dizpozici téměř celý objektový model IMatche. Na stránkách programu je celá řada "skriptů", které dále rozšiřují funkčnost programu. A pokud vám něco chybí, tak si to můžete snadno "dopsat".
Aktuálně mám v databázi několik desítek tisíc snímků a program je stále velice svižný.
Doporučuji navštívit www.photools.com a seznámit se s tím co všechno program umí...

psisko řekl(a)...

Aperture,iPhoto.Též maximální spokojenost.
Aperture jen pro Mac.Pokud vím pro wintel se nekoná.

Anonymní řekl(a)...

Důležité je mít od začátku vypracovaný systém a ten dodržovat. Používám Picasa, systém složek, záložek a klíč.slov je dobrý. Zprvu jsem měl problémy, že jsem nepoužíval stále stejná klíč. slova. Dobré je si je poznamenat.

tomy řekl(a)...

Pane Macku, chtěl bych se zeptat, zda na Fotobance plánujete do budoucna automatické načítání EXIF informací, které by případně mohly nahradit některé informace ze současného klasického webového popisu. Tento systém mají třeba na Dreamstime...Děkuji, Tomáš Ježek

Anonymní řekl(a)...

Jako médium pro zálohování mi byl doporučen nejnovější 500GB externí disk od Iomegy přes USB, sice s nutností vlastního napájení, ale jinak prý velmi dobrý...Máte s ním někdo zkušenosti??

Anonymní řekl(a)...

Od počátku skladování fotek v PC se snažím o jednotný začátek jména souboru dle data pořízení (2007r_4q_11m_23d_001_Šumava_Kvilda...). Původně to bylo hlavně kvůli skenování fotek, kde člověk neví datum a tak nejprve rozhodí roky třeba přirovnáním velikosti dětí podle fotek se známým datem, pak upřesní kvartál třeba dle ročního období atd... Na každý rok zvláštní složka. S digitálem je to už pohoda, data ukládá do EXIF. I když teprve začínám s MS Vista Home Premium a mám k nim dost výhrad, asi mi bohatě postačí Windows Fotogalerie. Jednak sama podle EXIF tvoří složky roků a měsíců a dnů (lze zobrazi vše z konkrétního roku nebo měsíce nebo dne) a dále podporuje značky, takže jedním kliknutím zobrazíte všechny fotky, kterým jste dali třeba značku "Bobík" nebo které jste ohodnotili pěti hvězdičkami. :-)

tomy řekl(a)...

Další dotaz: Je vhodné mít uložené fotky na společném disku třeba s MP3, samozřejmě je-li kapacita hodně vysoká? Je v tom problém, zkracuje to třeba životnost disku, apod.??

Vaclav Stepan řekl(a)...

Krátce jsem používal Picasa, na značkování mi zatím nejvíc sedí jBrout - je multiplatformní, klíčová slova si ukládá v IPTC v UTF, je v Pythonu - a co je potřeba, dá se dopsat. A jediný je i pro Linux i pro Windows.

Anonymní řekl(a)...

Používám ACD starší 5 verzi a popisuji a popisuji :) Už asu 10 000 fotek. u Zoneru jsem si všiml že přepisuje u souboru i datum (samozřejmě jen File ne exif ) a proto se mi zdá lepší vytváření externí databáze v ACD a její zálohování + samozřejmě fotky na 2 rozné HDD + 1x na DVD. Datbáze XML se dá snadno pak požít i v jiných programech například v Excelu !

děda řekl(a)...

Zůstávám věrný Zoner Photo Studiu. Na úpravu fotek i archivaci toho umí hodně. Vyhovuje mi propojení s grafickým editorem Callisto.
Můj systém archivace: složky Rok - pořadové číslo + název. Ve zvláštních složkách mám foto rodinné a květin.
Jména souborů přepisuji kódem Rok - Měsíc - Den - Pořadové číslo, celkem 8 znaků. Je to ale čistě individuální záležitost.
K archivaci šetřím na externí disk.

sixi řekl(a)...

Na archivaciu CD pouzivam program CD Offline, maximalna spokojnost, trosku prace na zaciatku a dnes mam kazdy subor najdeny za par sekund... Ukaze mi cislo CD, resp. DVD kde sa subor, resp adresar nachdza a potom uz len vybrat CD z krabice :-)

Anonymní řekl(a)...

Osobne jsem skoncil u ACDSee photo manageru a to hlavne kvuli prodejum fotek ve vice fotobankach - umoznuje nejen ukladat nazev, popis a klicova slova do IPTC tagu, ma take FTP rozsireni, takze primo z nej muzu snadno nahrat fotky do ruznych fotobank a jeste si u nich oznacit, kam vsude jsem je nahral. Jinak pokud nekoho zajimaji dalsi dobre programy pro katalogizaci, par jsem jich zrecenzoval na svem blogu v clanku Katalogizace fotek pro fotobanky. Ale par tipu z komentaru me zaujalo, takze urcite se podivam na dalsi programy, nebot i to ACDSee ma sve mouchy...

Jaroslav řekl(a)...

Já už více než 2 roky používám PICASA od Googlu a to nejen pro databázi fotek na počítači, ale i jako zdroj pro tvoření vlastních alb na Google internetovém úložišti. Všechny fotografie, které stahuji s fotoaparátu okamžitě do databáze PICASA a pro rychlé prohlížení si je i v daném albu "otočím" a případně "upravím" - všechny úpravy jsou virtuální - fotografie v databázi zůstavají v původním tvaru i EXIF informací. Vytvořené album s sebou nese datum, místo fotografování i zvolený popis (nutno zadat). Na disku pak jednotlivá alba pomocí Windows Eploreru soustřeďuji do větších skupin - složek, které pojmenovávám dle kategorií, jako např. "Výlety", "Dovolené", "Děti" a pod. Všechna nová alba zálohuji na DVD v neupravené formě. Pochopitelně že úpravy fotografií jinými produkty před prezentací vkládám do samostatných složek i samostatných záloh.

Anonymní řekl(a)...

Na prodejní a lepší fotky používám Lightroom (fotky ve formátu RAW) a na ostatní Windows Live Fotogalerii. Aba programy umí exif, klíčová slova atp. Naví oba exportují na Flikr

Anonymní řekl(a)...

na "management" fotografii je momentalne asi nejlepsi Ligtroom; pro lidi zvykle na "probirani adresaru" trochu nezvyk protoze funguje jako databaze ale pro spravu vetsiho mnozstvi fotek neocenitelny.

Anonymní řekl(a)...

Zajimavé téma! Používám starší ACD 5 a jsem naprosto spokojen. Stáhnu, popisuji a zálohuji :) 2x na různé HDD a 1x na DVD. Myslím že je třeba zvážit zda se popisy vkládají do EXIF a mění vlastní soubor nebo se ukládají vně do databáze. Mně osobně vyhovuje databáze XML kterou používá ACD a zachovává zcela čisté originály fotek a snadno se zálohuje i exportuje jiným softem např. Excel.

Darkblue řekl(a)...

Mne zcela stačí AcdSee 8. I na úpravu fotek je skvělý. Nechápu, proč každý se chce používat Zoner nebo Photoshop. Vyzkoušel jsem je a šel jsem zpátky do AcdSee. Organizaci dělám tak, že si fota dávám do složek podle měsíců a někdy do podsložek podle událostí.

Anonymní řekl(a)...

jediny co pomuze je neskladovat blbosti, ale jen to co za neco stoji a to je tak 100 fotek za rok

Magda K řekl(a)...

Zatím se mi nepodařilo vytvořit systém, který by mi naprosto vyhovoval. Občas mi připadá, že mám ve svých fotkách docela chaos, ale zatím jsem v tom chaosu vždy našla to, co jsem potřebovala. Někdy mi to ale trvalo dost dlouho. Stávají se mi však i horší věci. Jednou jsem si při stěhování fotek ze starého počítače na nový omylem smazala složky s fotkama, které ještě nebyly zálohované :-( Jedna z těch složek patřila Fotobance.cz, takže některé fotky mám už jenom tady a nikde jinde.

Jiří Částka řekl(a)...

Magdo, přesně to se stalo i mě, takže Fotobanka.cz má ode mě na pár desítek fotek takřka exkluzivitu :o)

Magda K řekl(a)...

Jiří - tak to mě potěšilo :-) Už jsem si myslela, že takové omyly se stávají jenom mně

Anonymní řekl(a)...

Dobrý den, víme, že při jakékoli archivaci fotek v jakémkoli programu je předpokladem pro následné vyhledávání podle určitých kritérií mít fotky alespoň minimálně popsané (identifikované). Tyto informace (klíčová slova, kategorie, rating, atd.) jsou vlastně dvojího typu: vnější, tedy "datábázové" a vnitřní, tedy ty, které jsou fyzicky uloženy uvnitř fotografií (EXIF,atd.). Kterým z těchto dvou typů informací je lépe dávat přednost? Je lepší fotky popsat pouze v EXIFu nebo pouze databázově? Díky za názory.

Anonymní řekl(a)...

AcdSee od 8.0 je super i na úpravy fotek.
Hlavně si je dávat do adresářů podle měsíců a halvních událostí.

Jan Maťátko řekl(a)...

davam si lightroom 2, a nemuzu jinak nez chvalit.. rawky, exporty, keywordy, editace... vse v jednom a prehledny :) doporucuju