21. 4. 2008

Kolik platíte modelům?

Zatím jsem do fotobanky nedávala žádné fotky lidí, jen občas nějaké děti nebo miminka. V současné době domlouvám focení s jednou těhotnou kamarádkou a jejím manželem. Nejedná se o profesionální modely, nemají žádné zkušenosti s focením pro fotobanku, ale i tak bych jim chtěla za fotky s podepsaným MR zaplatit. Zajímalo by mě, kolik se v takových případech platí, případně jak se počítá cena. Podle počtu povedených fotek? Podle času, který tomu věnují?

Budu vděčná za jakékoliv rady a doporučení.
Díky, Magda

6 komentářů:

Anonymní řekl(a)...

Také by mne zajímaly tyto informace. A vlastně obecně kolik se za co v oboru fotografie platí a podle čeho kalkulovat.

Tomáš Macek řekl(a)...

Magdo, co znám fotografy, prakticky jsou dve moznosti - bud hodinova sazba, pak modely - amateri bezne dostavaji kolem 500 - 1000 za foceni trvajici klidne pul dne, den - doporucuju se zeptat v castingovych agenturach, jsou mnohem levnejsi nez modelingove. Druha moznost je platit fixni sumu z prodeje kazde fotky, v radu par set korun. Na procenta nedoporucuju jit, napr. z amdninistrativnich duvodu.

Jiří Částka řekl(a)...

Já sice modely moc nefotím, ale mám s nima smlouvu na 20% ze zisku... neni to moc, ale zatim nikdo neodmít :) Stačí jim vysvětlit, kolik je s tím práce a co všechno se kolem toho musí udělat, než se taková fotka prodá. A pokud ty fotky jsou dobrý a prodává se to, tak si můžou přijít i na pár tisíc každý rok, což bez práce na chodníku nenajdou :)

Anonymní řekl(a)...

Je to trochu složitější. Spolupráce mezi fotografem a modelkou je možná na několika úrovních :
1. Modelka platí fotografovi
Poměrně častý případ u začínajících nebo amatérských modelek a modelů.
Focení s profesionálním fotografem (navíc třeba i známým) pchopitelně zvyšuje žádanost modelky. Za toto focení zaplatí a větzšinou dostane k dispozici snímky, na kterých se s fotografem domluví.

2. Modelka platí náklady
Málo ale přece jen občas nabízená varianta. Modelka zaplatí náklady s focením (pronájem studia, elektřinu, jízdné fotografa atd.). Opět většinou se týká amatérských nebo začínajících modelek a profesionálních fotografů.

3. TFP/CD
Nejčastější spolupráce amatérských fotografů a amatérskýmch modelek.
Modelka dostává k dispozici buďto fotografie na papíře (TFP) nebo na cd (TFCD). Náklady si hradí každá strana sama.

4. Modelka dostává honorář
I když se to může zdát neuvěřitelné, z množství fotografií, které jsou pořízeny a komerčně používány, tahle varianta určitě netvoří drtivou většinu. A z celkově vytvořených fotografií s modelkami je to zcela mizivé procento. Modelka dostává zaplaceno v následujících případech :
a) amatérský fotograf chce fotit s profesionálkou
b) fotí se komerční zakázka
c) profesionální fotograf fotí pro své portfolio popř. umělecké fotky pro výstavu apod. (což je praktiicky také komerční zakázka, protože na výstavě bude fotky nabízet k prodeji).

5. Jiné nestandartní postupy
Placení % z ceny prodaných fotek. Pokud fotím stále dokola s 1-5 modelkami, není to problém. U 20 modelek za rok už je to těžko sledovatelné.
Reciprocita - modelka je zdarma k dispozizi fotografovi a on jí zato nafotí i fotky, které ona potřebuje.
Dalších možností je nepřeberně, záleží jen na dohodě.

Ceny jsou různé a jsou určovány nabídkou a poptávkou a kvalitou "zboží"
(tedy kvalitou fotografa nebo modelky a typem fotografie). Modelka běžně platí za nafocení série fotek do booku fotografovi 5-10 tisíc. Běžné profesionální modelce se platí 1500-3000 za focení (vetšinou 2-3 hodiny), špičkové i několikrát více.

Pavel Hanuška
nezávislý novinář a fotograf

Magda K řekl(a)...

Díky všem za odpovědi, je to zajímavé. Netušila jsem, že těch možností je tolik. Probrala jsem to s kamarádkou i jejím manželem a shodli jsme se, že nám všem nejvíc vyhovuje jednorázová platba hned po focení.

Anonymní řekl(a)...

Ahoj, přidám svojí zkušenost. Osobně fotím nejraději se studenty a důchodci :) Dávám hodinovu sazbu 100-150 kč, většinou focení trvá tak 3-4 hodiny. Pokud jde o celou rodinu, nebo větší počet lidí, dohodnu si s nimi jednotnou částku. Protože ze zásady nefotím profesionály, zatím mi nikdo neodmítl. Stačí pak jeden prodej fotky formátu A4 a peníze mám většinou zpátky, protože dělám série 30-40 fotek, během měsíce se mi vynaložená částka vrací..