31. 12. 2008

Kroky vedoucí k úspešnému prodeji fotografií I. - 2. část, aneb nefoťte labutě

Většina fotografů, kteří zvažují poslat některé svoje fotografie do fotobank, dělá jednu zásadní chybu. Vyberou své nejhezčí fotografie labutí, broučků, kapek rosy, oblaků, domácích mazlíků ..., upraví je do dokonalosti, ti snaživější přidají ozdobný černý rámeček, a těch 50 nebo 100 fotografií pošlou do fotobanky. Čekají, čekají, čekají, a nic neprodají. Celou svou aktivitu pak zhodnotí jako neúspěch. Problém je, že nezkoumají, proč nic neprodali.
Zásadní otázky, kterou si musíte položit, pokud chcete úspěšně prodávat, jsou:

  1. co zákazníci potřebují za fotografie?
  2. co se skutečně prodává?
  3. kolik podobných fotografií mají ostatní fotografové? (tj. vaše konkurence)
  4. jsou jejich fotografie na stejné téma líbivější, lepší, větší? Jak jim chcete konkurovat?
  5. za kolik takové fotografie nabízejí?
Teprve když máte smysluplné odpovědi na tyto otázky, můžete začít vybírat, upravovat a začít svoje fotky nejen nabízet, ale skutečně prodávat.

Tomáš

5 komentářů:

Jan Lodr řekl(a)...

Ano s tím se dá jen souhlasit, ve fotobance jsou fotky bezvadné, ale i příšerné, myslím že by bylo dobré vymyslet nějaké pravidlo, podle kterého by se rušily galerie, kde třeba několik měsíců nedošlo k novému vložení fotografie a kde je méně než, třeba 100 fotek. To jsou podle mého názoru galerie, kam dal autor své snímky třeba před rokem a od té doby se galerii nevěnuje. Za několik let by se mohlo stát, že tu bude 10 milionů fotek a žádná pořádná, to by byl konec fotobanky, protože žádný zákazník nemá tolik času, aby hledal několik dní jednu fotku. Vím že ani já nejsem bezchybný, ale snažím se a občas zabrouzdám do svých starých fotek a začnu je mazat, protože co mě uspokojilo v roce 2003, mě dnes neuspokojí a myslím že by to měl občas udělat každý. Přeji Vám všem mnoho zdraví do roku 2009.

rodzi řekl(a)...

Otázka na pana Macka/Fotobanka,zajímalo by mne prosím jaká je průměrná cena u "jednorázově nevýhradní"licence rozměr do A7.Jde mi o to jakou cenu klienti akceptují a klidně všechno hned přecením,aby se prodávalo,což je snad pro všechny fotografy cíl účasti ve Fotobance.Děkuji.

Anonymní řekl(a)...

1. potřeba dohledu nad nahrávanými fotkami ze strany fotobanky je podle mně nutná, né každý má soudnost co je a není prodejné..

2. mazat neaktualizované galerie o dvaceti fotkách je dosti hloupé, pokud jsou ty fotky kvalitní a schopné prodeje..

přeji mnoho úspěchů!
petr

Anonymní řekl(a)...

Ale huš s nápadem, mazat galerie někoho, kdo 2 měsíce nepřidal fotku. Osobně jsem ten případ, prostě teď není čas.. Což ale neznamená, že neprodávám. Ale jinak souhlas, hlavně u těch prvních autorů by to chtělo galerie probrat. Fotky s nejnižšími pořadovými čísli jsou kolikrát opravdu z galerie "ani na domácí použití"..

Anonymní řekl(a)...

Jistě jsem nemyslel 2 měsíce, třeba 2 roky, ale oba myslíme totéž.