20. 3. 2009

Proč zvyšujeme požadavky na velikost fotografií?

Občas přijde zoufalý email od fotografa, který má svůj oblíbený digifoťák 4 Mpix, 5 Mpix a ptá se, proč neustále zvyšujeme požadavky na velikost fotografií.
Vycházíme ze statistik, kdy 95 % prodejů tvoří fotografie do formátu A4, což je cca 3500 x 2500 pixelů = 8 Mpix. Zákazníci často volají a řeší to, že si vybrali fotku ale ta je pouze ve formátu A6 - A5 nebo necelá A4, ale oni potřebují celou A4. A zklamat jednou zákazníka znamená že bude hledat jinde a příště už nemusí znovu přijít. Proto máme plán na jeden až dva roky dopředu, jak se bude požadované množství Mpix pohybovat. V letošním roce budeme požadavek zvyšovat na necelých 6 Mpix, což je po výřezu v Photoshopu trošku větší A5 / 300 DPI. V roce 2011, tj. za dva roky, odhaduji požadavek na 8 Mpix a tam pravděpodobně s dalším zvyšováním nároků skončíme. Samozřejmě se to týká poze nově vkládaných fotografií, fotky již vložené ve fotobance zůstávají.
Ať jdou prodeje,
Tomáš

12 komentářů:

Anonymní řekl(a)...

Nezbývá než souhlasit. Ale 8M bude mit za chvili i telefon. Pokud neni k rozliseni uvedena i velikost chipu je to informace jen pro marketingove oddeleni. Tiskar si pak stejne bude drbat hlavu....

Jiří Částka řekl(a)...

Já s tím zase až tak úplně nesouhlasím a ten hon na co nejvíce Mpix (a to nemyslím jen fotobanku) mě docela děsí. Kompakty s objektivem velikosti padesátníku a rozlišením 12 i více Mpix, to je fakt směšný :) A co se týká prodejů, nevim jak je tomu u ostatních fotografů, ale u mě činí procento A4+ prodaných fotek pouze asi 20, max 30% a i na zahraničních fotobankách je to procento podobné (a není to tím, že bych měl fotky menší než A4 - prostě A4 není zdaleka vždy nutná, spousta lidí shání jen malou ilustračku, nebo fotky na web.
Sice mám 10Mpix foťák, ale mnohdy produkuju výrazně menší fotky (ať z důvodu výřezu, nepříliš velké ostrosti či většího šumu), které by jistě své uplatnění v našly, nicméně s tímto omezením je hážu do koše (resp. je budu nabízet jinde :)
Tolik můj názor.

Anonymní řekl(a)...

Prosím o radu : Bude mi pro FOTOBANKU stacit Maximální rozlišení 9,00 Mpix
Maximální velikost 3 456 × 2 592
a foťák Sony Cyber-shot DSC-H50 ..... MOC DEKUJI ZA ODPOVEĎ

Tomáš Macek řekl(a)...

Ano, 9 Mpix Vam bude stacit v naproste vetsine fotobank, i u nas.
Tomas

Anonymní řekl(a)...

Dobrý den, ráda bych se zaregistrovala do FOTOBANKY.
Mám rozlišení fotoaparátu 8,00 Mpix.
Doposavad' jsem však fotila s mnohem menším rozlišením. Budu moci tyto fotografie nabídnout, nebo budou vyřazeny?
Děkuji za odpověd'

Tomáš Macek řekl(a)...

Již vložené fotky nevyřazujeme, omezení se týká nově vkládaných foto.

Tom

Anonymní řekl(a)...

Co presne je NECELYCH sest megapixelu? Vejde se do toho Canon EOS 300, ktery ma 3072x2048?

Tomáš Macek řekl(a)...

Ad Canon - stci si to ponasobit a zjistite ze mate vic jak 6 Mpix...

Tomas

Anonymní řekl(a)...

Neznám fotobanku co by měla tak vysoké požadavky na pix. Normální jsou 4Mpix, ale je pravda, že mají vysoké požadavky na kvalitu. S fotografiemi z kompaktu se tam člověk asi nedostane.

Myslím si, že na formát A4, bohatě stačí i méně než 4Mpix s použitím zrcadlovky s kvalitním objektivem.

Proto považuji tento "pixel hunt" za nesmysl a zbytečnost.

Radek

Tomáš Macek řekl(a)...

Radku,

stejně jako Vy se většina fotografů neorientuje v polygrafii a místo faktů posílá své domněnky. Stačí se trochu zorientovat v problematice DPI, LPI, prepress, ofsetový tisk atd. a zjistíte, že A4 = 8 Mpix. Více viz. http://blog.fotobanka.cz/search/label/DPI.

Naopak znám fotobanky, kde je minimum A3 / 300 DPI = 16 Mpix.

Tomáš

Anonymní řekl(a)...

Tomáši,

já netvrdím, že 8Mpix není A4. S tím souhlasím. Tvrdím, že se dá udělat kvalitní A4 i z méně pixs (pro katalog, atd. určitě). Nevíte na co a pro co bývají 8Mpix fotogarafie užity?

Nemůžete brát fotografie již od 4Mpix a ty nad 4 nabízet např. v jiné sekci? Myslím, že takto přicházíte o dobré fotografie.

Rád bych se ještě zeptal: fotobanka přijímá fotografie nad 4Mpix. I přesto prodává tyto fotografie ve formátu 6912x4608 (jpg, tiff) - větší o 50%. Nevíte jakou technologii používají ke zvětšování fotografií?

Mohl by jste mi poslat odkaz na Vámi zmiňovanou fotobanku?

Děkuji

Radek

Tomáš Macek řekl(a)...

Radku, nekde je nastavena mez, a ta je na formatu A5 - A4 jako minimum. Kdyz bylo / je nastaveno jako minimum 5 Mpix, psali fotografove at to snizime na 4 Mpix, kdyz byly 4 Mpix, psali o 3 Mpix... Nechceme prichazet o klienty, co potrebuji vetsi fotky.

Fotky co jsou u nas nabizene by nemely byt zvetsovany, pokud jsou a prijdeme na to, mazeme je... Jine fotobanky to mohou akceptovat, ale podivejte se z jakych fotaku - vetsinou se jedna o 6 - 8 Mpix zrcadlovky a povoluji interpolaci terba na A3, ale doporucim se podivat primo na konkretni podminky te ktere fotobanky.

Tom