1. 6. 2009

Neoprávněné užití fotografií

Jeden z fotografů Fotobanka.cz mi zaslal následující příběh:

Muj znamy v Nemecku prodaval na E-Bay nejaky zesilovac a nemel poradnou fotku, tak zadal na Google presne pozadovany typ zesilovace a vybral si dve nejhezci fotky a ty prilozil ke sve aukci. No, a ted mu prisel dopis od nejakeho pravnika a za neopravnene pouziti musi zaplatit cca. 1200 EUR (500 za pravni sluzby a 350 za jednu fotku) ...Docela me to prekvapilo.

Máte i Vy zkušenosti s neoprávněným užitím fotek, ať Vašich, nebo naopak jste bez svolení autora užili cizí fotky? Napište nám svůj příbeh i Vy do komentářů k tomuto příspěvku.

Tomáš

6 komentářů:

Anonymní řekl(a)...

Na tento problém upozorňuje i české Aukro a doporučuje používat svoje vlastní foto a pokud prodávající chce použít snímek od výrobce,třeba právě stažený z internetu,doporučuje pořídit si souhlas.Dalším důvodem pro vlastní snímek je ten,že lépe vystihuje skutečný stav předmětu.
Vlasta

Anonymní řekl(a)...

Mě daleko víc štve, když se moje fotky objeví na dnes tak populárních serverech, jako blog.cz a pod. Většinou mládež si stáhne cokoliv, že je na fotce logo fotobanky jim naprosto nevadí a tímhle způsobem se masově šíří dál. Vím o fotkce, která je minimálně 30x takto zneužita, prostě si jí děcka rozšířili mezi sebou, jenže pak už to jde do extrémů a fotka se nakonec objevila i ve videu na Youtube.. Celkem by mě zajímalo, jak bojovat proti tomu, protože lidi z blog.cz na moje připomínky vůbec nereagovali...

Anonymní řekl(a)...

Moje fotky sa dokonca objavili v knihe, ktora sa normalne predava v knihkupectvach. Autor knihy ich ukradol z fotogalerie jednej organizacie na internete, kde boli so suhlasom mna ako autora.

Anonymní řekl(a)...

Moje fotky sa dokonca objavili v knihe, ktora sa normalne predava v knihkupectvach. Autor knihy ich ukradol z fotogalerie jednej organizacie na internete, kde boli so suhlasom mna ako autora.

Anonymní řekl(a)...

Můžou si noviny stáhnout fotku z www.flicker.com použít moji fotku ke článku (uvedli jen zdroj: flicker.com). Bez mého souhlasu a bez označení "ilustrační foto"? Díky za odpověď.

DigiWalker řekl(a)...

Já nyní v posledních dnech bojuji se serverem Rajče.i-dnes.cz, kde se běžně uveřejňují kradené nebo kopírované fotky bez svolení autora. Mělo by to být pro vás všechny varování POZOR na tento server. Mně bylo momentálně zcizeno například jedním uživatelem 22 ks fotografií a pokud se chcete podívat na evidentní příklad kopírování, tak nahlédněte na následující stranu v příkladu jednoho alba (na každé druhé fotografii je jiný vodoznak a autor, nepochybujte že neexistuje souhlas, upozorníla mne na ně jedna z autorek originálů)http://prodejnakoni.rajce.idnes.cz/Aimer_Classy/....Jasný příklad.