11. 6. 2009

Zneužití fotografie americké rodiny v reklamě

Opět jeden z uživatelů fotografie, který netuší co je to model release, že nesmí užít fotky bez svolení autora, případně hřešil na to, že na zneužití fotky stažené ze zahraničních serverů se většinou nepřijde.

Aktuálně.cz: St Louis/Praha - Obchod v Praze použil soukromou fotografii americké rodiny Smithových jako reklamu ve výloze svého obchodu.

Pár ze Spojených států byl šokován, když se dozvěděl, že jejich rodinná fotografie bez povolení použita na reklamu v Praze.

6 komentářů:

Pavel řekl(a)...

Proč se musí v Modelu Release uvádět číslo účtu,banka a číslo OP u modelu.
Díky Pavel

Tomáš Macek řekl(a)...

Pavle, číslo OP a bydliště kvůli jednoznačné identifikaci modelu - pokud máte číslo OP, hůř se mu bude u soudu tvrdit, že Vám MR nepodepsal. Banka - viz. č.OP a navíc mu někam musíte poslat odměnu, málokterý model to dělá zadarmo...
Tomáš

Jan Kratochvíl řekl(a)...

Domlouvám si teď focení s mladou patnáctiletou slečnou.
Vypadá to na focení stylem TFP, ale chtěl bych třeba později některá fota nabídnout na Fotobance.
Jak to ošetřit v MR, když není slečna plnoletá a při focení se asi nebudeme domlouvat na finanční odměně?
Díky Honza

Tomáš Macek řekl(a)...

MR podepsat rodiči a jako Vaše plnění místo peněz uveďte poskytnutí protislužby - svolení s užítím Vašich záběrů té slečny pro účely které slečna požaduje...
Tomáš

Jan Kratochvíl řekl(a)...

Tomáši děkuji Vám a existuje nějaký link na standardní MR, který bych si dal jako základ?

Anonymní řekl(a)...

Dobry vecer,jestli tomu rozumim,podepsat MR v dobe 15-17,9 veku modelu musi rodice stejne jako v pripade osoby mladsi jako 15let. Je nutne mit nejakou smlouvu na foceni formou TFP/TFCD? Jak model i fotograf bez financniho vyrovnani.